kõht lahti 03.02.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere minu 1aasta ja 2kuu vanusel lapsel on kuba kaks nädalat kõht lahti ja mitte midagi ei aita.perearst kirjutas mingeid gefilus kapsleid,aga need ei tee midagi.samuti olen ka smectat andnud.käisin ka lastearsti juures,kuid ka see ei ütelnud suurt midagi,ainult et lehma piima ei tohi anda.mida peaksin tegema?ja mis saab kui kõht ikka lahti on?kõht on ka imelikult suur,arst ütles et gaasid.ette tänades

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Gefilus kapsel sisaldab piimhappebaktereid (nagu nt. Biokeefiriski) ja see ei kahjusta igal juhul, aga mitte alati ei pruugi nad ka kohe silmnähtavalt aidata. Selles vanuses laste kõige sagedasem kõhulahtisuse põhjus on viirusinfektsioon, eriti rotaviirus, aga ajaliselt ei ole viiruste korral kõht tavaliselt nii pikalt lahti. Väikelaste kõhulahtisuse üks põhjus võib olla ka rohke mahla joomine. Kahjuks ei ole mul infot, kui sageli laps roojab ja milline roe on. Kas vesivedel, kollakas, rohekas-limane? Või suures koguses 1 kord päevas ja puderjas? Ja veel, kas kõhulahtisus algas ägedalt palaviku (ja oksendamisega)? Veel vajaksin teavet, milline on olnud lapse kaaluiive. Mind häirib Teie viide, et lapsel tundub kõht suur olevat. Kui see tõesti nii on, vajab laps lisauuringuid. Eriti kui ka kaaluiive on olnud kehv või puudub üldse.
Kindlasti on lapse roojast tehtud ka koprogramm. Vajaksin infot, kas seal oli põletikurakke? Kui kõhulahtisus kestab ja kõht on suur, on vaja veelkord lastearsti konsultatsiooni. Kui Tartusse ei ole ülejõukäivalt palju kilomeetreid, on võimalus tulla vastuvõtule. Registratuur 7 319 508. Üks võimalus on mulle lisaandmeid saata. Ja veel-millega siis last toita, kui kõht on lahti? Piima asemel sobib paremini Gefilus keefir või Biokeefir, kartulipüree, mustikajogurt, riisipuder.
Edu!
Heli Grünberg