kas on lapsel song? 09.10.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Vaatasin, et minu 1. aasta 3. kuusel pojal on naba kahtlaselt punnis ja läksin temaga igaks juhuks tallinna mustamäe lastepolikliinikusse valvekirurgi juurde. Valvekirurg hurjutas, et miks aega kinni ei pannud, sellise asjaga tulete valvearstile jne. Katsus poja kõhtu, ütles, et on jah väike deformatsioon, tulge märtsis tagasi, siis vaatame kas on vaja opereerida. Kui läheb hullemaks 8rohkem punni või laps näitab, et on valus, tuleb kohe minna. Poisil aga naba kogu aeg punnis, vahel rohkem (täis kõhuga?) vahel vähem, selle järgi mina küll vaadata ei oska. Väikestel lastel ju ikka kõht punnis?
Ja kas nii väike laps üldse oskab näidata et kõhul on valus?
Kuna arst paistis tõre siis ei tulnud üldse pähe küsida millega siis ikkagi tegu; kas see (song?) võib ise ära kaduda; mida teha võib/ei või jne. Ainult seda küsisin kas võib last tõsta või venitada ja arst ütles, et las laps elab nii nagu ikka.
Me peaksime pojaga iga päev tegema selja ja kõhulihaste harjutusi (taastusravi arsti poolt kevadel määratud) aga nüüd ma enam ei tea kas tohib last koormata.
Äitäh vastamise eest.

Murelik ja segaduses ema

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Nabasong taandub enamasti 3.-5. eluaastaks ja operatiivset ravi vajab harva. Ainult siis, kui songa värat on laialt lahti st. vahe lihaste vahel on suur ja ei vähene 5. eluaastaks. Väljapunnuv song ei ole iseenesest ohtlik. Nabasong pitsub väga-väga harva. See tähendab, et väljakummunud osa ei õnnestu tagasi suruda. Laps on siis pidevalt rahutu ja nutab, ei rahune. Selja - ja kõhulihaste harjutusi võib julgelt jätkata. Kõhulihaste harjutused tulevad songa vähenemisele kasuks. Last võib tõsta, teda võib hüpitada, song ei ole takistuseks. Last ei pea eriliselt pingutuste eest hoidma ja tema aktiivset tegutsemist takistama ning iseendale ei tohiks lapse nabasong olla suur muretsemise põhjus. Enamusel kaob nabasong ilma probleeme põhjustamata.
Loodan, et sain Teie muret leevendada.
Lugupidamisega Heli Grünberg