lapse gaasid 20.09.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu esimesel lapsel olid pärast sündi gaasid, mis lõppesid alles kolmandal kuul. Perearst ütles, et küll üle lähevad ja apteegis on gaaside vastu rohtu. Proovisin kõik rohud läbi, kuid miski ei aidanud. Laps nuttis nii päeval kui öösel. Rääkisin ka arstiga, et kakas on natuke lima, kuid arst vastas, et see on kas rinnapiimast või sooltest. Teise lapsega olid samad probleemid, kuid õnneks olime siis välismaal, kus käisime laste arsti juures korralisel mõõtmisel-kaalumisel. Ei hakanudki arstile ütlema, et lapsel on gaasid. Lasteart ise katsus kõhtu ja ütles, et lapsel on ju gaasid, miks me talle seda ei öelnud ja mähkmega kakat kaasa ei toonud. Kui ma ütlesin et pool kuud on lapsel juba gaasid olnud ja kaka natuke limane ning laps öösel nutab, küsis arst, et kas ma naudin seda. Ta andis saatekirja laborisse ning sealt tuli vastus, et kakas on mingid seened. Arst seletas, et need on seened (soor) mis on lastel vahest suu limaskestadel, samamoodi võib olla ka kõhus (maos, sooltes). Arst kirjutas antibiootikumi ning lapse gaasihäda sai paari päevaga lõpu. Pärast seda hakkas ta magama 10 tundi jutti. Kas tõesti võib väikestel beebidel põhjustada gaase soor kõhus? Kui nii, siis miks ei uurita beebide kakat, et seda avastada. Nii paljud beebid vaevlevad gaaside käes ning kas tõesti võib olla põhjus sooris?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Imiku kõhuvalude ja gaasivalude põhjused ei ole mitte küll täiel määral veel selged, aga kandida seen põhjustab probleeme enamasti ainult sügavalt enneaegsetel või raske haigusega lastel, kelle vastupanuvõime on vähenenud. Kandida, seesama sooritekitaja, on olemas ka täiesti tervete imikute sooletraktis ja ei põhjusta vaevusi. Imiku kõhuvaevuste ja limase rooja üks võimalik põhjus on lehmapiimavalgu talumatus, mis lapse kasvades väheneb ja taandub.
Lugupidamisega Heli Grünberg