Laps on öösel rahutu 31.07.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Meie lapsega ei ole olnud varasemaid muresid, kui nüüd sellel aastal. Kevadel tekkisid tema vasaku käevarrele punnide ala, üksikud punnid üle keha. Algselt arvas pereõde, et allergia, poole kuu pärast, aga, et molluskid. Hetkel 7 kuud möödas ja ikka alles.
Nüüd viimase paari kuu jooksul on esinenud mõned korrad, kus ta läheb ilusti magama, aga peale südaööd hakkab karjuma ja röökima meeleheitlikult. Vahepeal suudab ise pissil käia, vahel viin ise ja kui voodisse jõuab, hakkab karjumine pihta. Meile tundub, et ta elab mingil moel tänast päeva üle, sest ta karjub vahepeal vendade nimesid ja mingeid arusaamatuid sõnu. Kui ma temaga räägin, siis ta ei tee minust välja. Slitamine ja laulmine teeb hullemaks. Kui ma võtan ta sülle ja räägin, siis ma näen, et silmad on lahti, aga ta ei ole reaalselt minuga. 3-4 min pärast annab märku, et tal on külm ja lõdiseb. Vahepeal tahab tekki ja vahepeal teeb see hullemaks. Ta ka kõnnib sellises seisundis ringi. Hetkel on sellest olnud abi, et viin ta allakorrusele diivanile magama ja annan juua- kusjuures ta ise kõnnib alla, aga hommikul ei mäleta ta sellest midagi ja ütleb, et magas väga hästi.
Ma soovin teada, kuidas edaspidi kiiremini last maha rahustada ja kuidas ennetada, et ta endale haiget ei tee. Muda ma kindlasti ei tohiks teha, mis võivad tema seisundit kahjustada ( näiteks ma ei ole pannud kunagi laetuld põlema, sest vb saab šoki).Ma soovin teada, miks selline asi nüüd välja lõi, ja kuidas on võimalik, et seda enam ei korduks?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh küsimast!
Tegemist on tõenäoliselt nn unepaanikaga, mis sageli esineb selles vanuses lastel. Unepaanika tekib unefaaside vaheldumise ajal. Lapse aju töötab läbi päeval toimunut ja kuna selles vanuses on areng kiire, siis väljendub see unepaanikana. Soovitan siiski külastada laste neuroloogi, kes teeb täpsustavad uuringud.
Lugupidamisega
Anu Sööt