Sage pissimine 24.06.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Poeg on 10-aastane ja käib väga tihti pissil. Hommikul enne kooli 2-3 korda, koolipäeva jooksul vähemalt 3-4 korda. Kodus peale lõunat ka 6-7 korda. Öösel kunagi ei käi ja alati magab terve öö. Mingeid kaebusi tal pole. Kui küsin miks nii tihti pissib, siis ütleb, et igaks juhuks.
Praegu oleme reisil ja vaatan, et pissib palju tihedamini kui teised lapsed. Pidevalt oleme WC otsingul eriti kui on vaja kuskile autoga sõita. Detsembris 2020 tegime suhkru 2-kuu kontrolli ja näitaja oli korras.
Milles võib põhjus olla ja milliseid täiendavaid uuringuid oleks vaja teha?

Tänud!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõige pealt peaks pidama nö joomise ja pissimise päevikut. selleks peab üles kirjutama, kui palju vedelikku laps päeva jooksul tarvitab ja kui sageli pissib ning kui suured on uriinikogused. Nii saab teada, kas laps pissib liiga palju või on hoopiski probleem selles, et ta pissib sageli aga väikseid koguseid. Urineerimispäevik, vt kuivaks.ee -> enurees ->uuringud. Teie lapsel ei ole küll voodi/pükste märgamine probleemiks, aga kuivaks.ee lehelt leita urineerimispäeviku näidise.
Kui uriinikogus ööpäevas on oluliselt suurem kui tarvitatud vedelik, siis peab kontrollima vereprooviga hormoonide, elektrolüütide, veresuhkru taset ja uriinianalüüsiga neerude tööd ning kuseteede põletiku välistama. Ohumärkideks on kaalulangus, öine pissimine, aga neid Teie lapsel ei ole.
Kui laps pissib väikseid koguseid aga sageli, siis võib olla tegemist nö närvilise põiega või ei tühjenda laps korralikul oma põit ja seepärast tekib kiiremini uus urineerimistung. Põie tühjenemist kontrollitakse UH-uuringuga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor