Lapse gaasivalud ja kleepuv väljaheide 15.06.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu 7-kuusel lapsel on probleemid seedimisega. Sünnist saati on olnud tema väljaheide väga vedel, roheline ja limane. Peale seda kui jätsin menüüst välja piimatooted, nisu ja muna, muutus väljaheide kollaseks, aga rohke lima jäi.
Pereõe soovitusel alustasin 5-kuuselt lisatoidu tutvustamist, sellega algasid suured gaasivalud- hetkel saab süüa vaid Holle hirsiputru ja kartulipüreed väikeses koguses. Kõik muu (kõrvits, porgand, pirn bataat, tatar, ploom), mida olen proovinud poole teelusika kaupa anda hommikupoolikul tekitab öiseid gaasivalusid (nutt ja nutu saatel gaaside väljutamine öösel). Viimasel paari ööl on täitsa hüsteeriline nutt olnud.
Hirsiputru saab ta päevas 40-50 ml. Nüüd on tal tekkinud probleem kakamisega- see tekitab talle suuri vaevusi. Kõht ei ole kinni, aga väljaheide on väga kleepuv ja seda on väga raske lapse naha küljest maha pesta- peab lausa kraapima ja kleepuvuselt on selline nagu oli mekoonium. Mainin ka et puuksud on tal väga halvalõhnalised.
Kuu aeg tagasi käisime seoses suure toidu tagasiheitega (tänaseks on see leevenenud) gastroenteroloogi vastuvõtul, aga kuna laps on kenasti kaalus juurde võtnud ja areneb hästi, siis probleemi ei nähtud.
Kuna meil on enamus ööd magamata ja lapsele teeb kõht väga muret, siis pöördungi teie poole küsimusega, et kas muretsemiseks on põhjust ning kas oleks vaja teha uuringuid või analüüse?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Gaasivalud on imikutel väga sage probleem ja üldreeglina gaasirohud selle vastu ei aita. Kõige parem ravim on aeg, st millagi need mööduvad iseeneslikult. Kui laps võtab hästi kaalus juurde, areng vastab normile, siis üldreeglina gaasivalude taga mingit haigust ei ole.
Gaasivalude korral soovitatakse rinnapiima saavate emade menüüst välistada piima-, muna- ja nisutooted ja seda olete Te teinud ning kirjast saan aru, et see on ka aidanud.
Proovige ikkagi vaikselt harjutada last lisatoiduga, sest lisatoidu saamisega vahel ka gaasivalud vähenevad. Uus lisatoit võiks olla ühekomponentne, siis näete kohe, kuidas see lapsele sobib. Võiksite näiteks proovida lillkapsapüreed. Ploom küll muudab kaka pehmemaks, aga tekitab ka gaasi. Lisatoitu tuleks pakkuda mitu korda, sest ühekordse pakkumise järgselt ei saa otsustad, kas see sobib või mitte. Kaka konsistents võibki muutuda - kord tihke, kord pehmem.Kui kaka on väga tihke, võiksite panna pudru sisse veidike toiduõli, vahel on sellest abi.

Lugupidamisega ,
Tiia Voor