kõhukinnisus 02.06.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Olen natuke mures lapselapse kõhukinnisuse pärast. Tüdrukul on peaaegu koguaeg kõht kinni, väljaheide moodustub kuulikestest ja heite läbimõõt on minu meelest ülemäära suur, ca 3- 4 cm. Ja ta peab alati punnitama, et see pärakust välja tuleks. Mõnel korral olen täheldanud väljaheite peal isegi väheke verd. Ja väljaheite värv on selline tumeda shokolaadi värvi. Kas see on selles eas loomulik või mida peaks tegema, et väljaheide ja kakamine oleks normaalne. Laps on parajas kaalus (mitte kõhna) ja käib ka lasteaias.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lastel on suhteliselt sageli probleemiks kõhukinnisus. Kui rooja peal on verd, siis võib kõva kakamassi väljutamine tekitada päraku ümbruse rägade (lõhesid) ja nendest võib tekkida valu ning laps hakkab kakamist tagasi hoidma ja kõhukinnisus süveneb. Tahaks loota, et lapsel pole hemorroide, need on pigem täiskasvanute ja suurte laste probleem.
Kõhukinnisus korral on väga oluline dieedi korrigeerimine. Lapse toit peab olema kiudaineterikas ja laps peab ka piisavalt vedelikku tarvitama. Kiudaineid muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Puuviljadest soodustavad seedimist õun, pirn, aprikoosid ja must ploom ja neist tehtud püreed. Köögiviljad on samuti tähtsal kohal ja punane peet aitab kakat pehmemaks muuta. Putrudest sobivad mitmeviljahelbed, kaerahelbed. Manna ja riis ei ole kõhukinnisuse korral head. Maiustuste asemel pakkuge lapsele kuivatatud ploome, aprikoose või tooreid puuvilju. Kartuli ja kastme kõrvale olgu alati salat, juurviljad. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud.

Kui aga kõhukinnisus püsib ja menüümuutused probleemi ei lahenda, siis peab kasutama sobivaid suukaudseid lahtisteid. Lisaks dieedimuutustele saab vahel abi ka suukaudsetest ravimitest, mis muudavad kaka pehmemaks. Üks parim ja enam kasutatav ravim on laktuloos, sest see ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas. Laktuloosi võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis uuesti doosi tõsta. Kui laktuloos ei toimi, siis võib kasutada lühiaegselt Guttalaxi või Forlaxit (3-6 päeva).
Microlaxi kasutada võimalikult harva ja ainult siis kui laps on mitu-mitu päeva kakamata ja see tekitab talle vaevusi.
Info: http://www.kliinikum.ee/attachments/article/104/kohukinnisus_LK.pdf

Lugupidamisega,
Tiia Voor