Beebi nutab enamuse päevast 14.05.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen murega pöördunud ka perearsti poole, kuid soovin ka teist arvamust.
Nimelt algas kuskil 2.elunädalast pihta, et laps enamuse päevasest ärkveloleku ajast nutab. Vahepeal ta rahuneb, st kussutamine, luti imemine lohutab ja on ka paremaid hetki, kus saab temaga jutustada jms. Mõnikord aga muutub nutt ikka väga suureks kisaks ja siis ei saa nii edukalt maha rahustada. Öösel ta sööb ja magab. Perearst arvab, et tegu on gaasivaludega. Peale söömist hoian püsti, et krooksu tuleks ning enamasti siiski 1-2 tuleb, mõnikord aga ei tule 30min möödudes ka. Peale krooksumist ja eriti, kui toitu tuleb natuke tagasi, hakkab nutmine pihta. Mulle tundub, et ka ööunest ärkab ta krooksu pärast või muu vaevuse tõttu ja kui püsti tõstan, tuleb krooks. Ja selletõttu, et miski segab ta und, tundub, et ta ei saa korralikult magada, sest peale ärkamist tahaks nagu uuesti magada. Ja lisan, et kui ta öösel magab suhteliselt ilusti, siis vastu hommikut hakkabki tal nihelemine pihta. Magab küll edasi, aga sipleb ja vehib käte-jalgadega. Üldiselt ta sööb 2-3h tagant ja on rinnapiima peal, mõned korrad on ka päeval pikem vahe unede tõttu, kuid siis kipub õhtul tihedamalt sööma. Samuti läks tal paar nädalat tagasi kaka vedelamaks, kuigi esimestel nädalatel oli kaka ilus puderjas, kollane ja tükiline. Perearst ütles, et gaasivaludest võib nii juhtuda. Ta ei kaka hetkel isegi enam iga päev, paaripäevaste vahedega praegu ja kui kaka vedelamaks läks, siis oli ka korra päevas. Võimleme, asetan kõhuli, hoian püstises asendis..Aga kas tõesti gaasivalud või kuidas selles kindel olla, et pole miskit muud tervisemuret?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tavaliselt tekivad imiku koolikud ehk gaasivalud kahe-kolmenädalasel imikul ja kestavad kolmanda-neljanda kuuni, vahel harva ka kauem. Koolikute tõttu nutavad lapsed peaaegu iga päev samal kellaajal, enamasti küll õhtuti. Koolikute puhul kehtib n-ö „kolme reegel“: laps nutab kolm tundi ööpäevas, vähemalt kolm päev nädalas ja vähemalt kolm nädalat Lapse nutt on lohutamatu ning teda on väga raske rahustada. Nutu ajal tõmbab laps jalgu vastu kõhtu, samal ajal kõhtu punnitades ja pingutades.
Koolikute tekkepõhjus ei ole täpselt teada. Arvatakse, et laps neelab söömise ajal rohkesti õhku ja kui see ei tule pärast toitmist välja, siis magu venib ja tekitab valu. Nuttev laps aga ahmib makku veelgi õhku. Toidu seedimisel jämesooles tekib alati gaasi ja laps puuksutab selle tavaliselt välja. Koolikute puhul kogunevad gaasid sooltesse ning et laps on väheliikuv, ei suuda ta kõhulihased kogunenud gaase sooltest välja suruda ja sooltesse kogunenud õhk tekitab aga lapsele ebamugavustunde.
Koolikuid esineb 10–30% lastest, võrdselt nii poistel kui ka tüdrukutel, nii rinnapiima kui ka piimasegu söövatel imikutel. Koolikute ärahoidmiseks ja raviks pole ühtki väga head rohtu. Parim ravim on aeg – koolikud mööduvad millalgi iseenesest, enamasti pärast nelja elukuud.
Vahel on söögijärgse rahutuse põhjuseks toidutagasiheide, mida on kõikidel väikestel beebidel, aga mõnel tugevamalt väljendunud. Imikutel on mao ja söögitoru vaheline lihas nõrgalt arenenud, mistõttu väga kergesti valgub toit maost söögitorru, nagu vesi valgub välja pikali olevast pudelist. Toidutagasiheite vastu aitab, kui lasta korralikult krooksud välja, tõstes last üles nii söömise lõpus kui ka söömise vahepeal. Samuti võib abi olla lapse peaaluse kõrgemaks tõstmist (padi panna madratsi alla). Toidutagasiheide võib tekitab lapsele ebamugavus tunnet ja kõrvetisi ja laps muutub rahutuks.
Varaöine siplemine on märk sellest, et organism valmistub päevaseks ärkamiseks. Kui laps magab edasi, aga siputab jalgadega-kätega, siis sellel ei tasu tähelepanu pöörata ja laske lapsel rahulikult und jätkata. Hommikupoole ööd muutub unesurve kergemaks ja sügava une osakaal väheneb.
Ainult rinnapiima saav laps võibki kakada kas iga toidukorra järgi või ainult 1-2 korda nädalas, st rinnapiima saava lapse kakamise sagedus on väga varieeruv. Rinnapiim võib imenduda seedetraktist nii hästi, et ei teki jääki, mida kakada. Vahel on harvema kakamise põhjuseks rinnapiima vähesus, aga kui laps kaalus hästi juurde võtab, siis piima on piisavalt.
Kõige tähtsam on, et laps võtab kaalus ilusasti juurde, seega saab ta vaatamata seedetrakti kaebustele vajaliku toidukoguse kätte ja tõsist tervisehäiret ei ole.

Lugupidamisega,
Tiia Voor