Kõhukinnisus 09.05.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Oleme hädas 6 a lapse pideva kõhukinnisuse pärast. Vahel on nii et saame kõhu korda ja paari päeva pärast on jälle kinni. Kuna tal on kakamise ees ka hirm sest on valus olnud siis ütleb et tal lihtsalt ei teki kaka häda. Oleme proovinud menüüd kiudaine rikkamaks teha, oleme proovinud dhupalac ja microlaxi,aga ikkagi on see kõht pidevalt kinni.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lastel on suhteliselt sageli probleemiks tahtlik roojamise tagasihoidmine ja kõhukinnisus valuliku roojamiskogemuse järgselt. Probleemi lahendamiseks peab kasutama sobivaid suukaudseid lahtisteid, et roe muutuks pehmeks ja laps ei suudaks roojamist tagasi hoida. Valutu roojamiskogemuse korral poti- ja roojamiskartus kaob. Üks parim ja enam kasutatav ravim on Duphalac, sest see ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Duphalaci võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis uuesti doosi tõsta. Ainult Duphalacist ei pruugi olla abi kakamise hirmust ülesaamiseks. Hea on anda lapsele positiivne tagasiside kakamise eest - sõnaline kiitus, väike preemia, aga toit ei sobi preemiaks!
Microlaxi võib kasutada ainult üksikud korrad, kui kõhukinnisus on kestnud juba minu päeva ja laps ei kaka.
Kiudainetevaene toit ning vähene vedelik on üks kõhukinnisuse põhjus. Toit peab sisaldama kiudaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, täisteraviljatooted ja kliid. Proovige anda erinevaid täisteraputrusid ning köögi- ja puuvilja. Roojamassid muutuvad pehmemaks ka ploomi, punapeedi söömisel. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud. Kui laps joob söögikordade vahele palju magusaid mahlasid ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi. Natukene võib laps ikka maiustada, aga pakkuge kommi asemele talle kuivatatud ploome, aprikoose või tooreid puuvilju. Kartuli ja kastme kõrvale pakkuge kindlasti ka salatit.
Seedetrakti normaalseks tegevuseks on oluline, et laps sööks kindlatel toidukordadel ja ei "näksiks" vahepeal.
Infomaterjali kõhukinnisuse kohta leiate http://www.kliinikum.ee/attachments/article/104/kohukinnisus_LK.pdf
Kui probleem püsib vaatamata ravimitele ja toidu korrigeerimisele, soovitan pöörduda laste gastroenteroloogi vastuvõtule. Saatekirja annab perearst.

Lugupidamisega,
Tiia Voor