Pikaleveninud köha 19.04.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu 5-aastane poeg põdes detsembri keskel mingit viirushaigust (nohu-köha ja väike palavik). Perearsti juures oli põletikunäitaja normis. Koroonatesti laps ei lasknud endale teha, sest kartis (tol ajal sai teha ainult nina kaudu), aga ülejäänud pereliikmed andsid negatiivse testitulemuse. Vanemale õele, kes haigestus umbes samal ajal, tehti ka kospuklamüüdia ja mükoplasma test, mis olid negatiivsed. Jaanuari alguses kirjutas perearst mõlemale lapsele klaritromütsiini ja nädalase kuuri lõpuks läks mõlemal ägedam köha üle. Väike jääk-köha jäi mõlemal. Tütrel möödus see mõne nädalaga, aga poeg köhib mõned korrad päevas siiamaani. Veebruaris oli vahepeal uus köha-nohu, mis suuremalt jaolt möödus paari nädalaga, sama väike köha jäi alles ka pärast seda. Köhimist on paar-kolm-neli korda päevas, köhahoog on väga lühike ja kuiv. Peamiselt on seda hommikuti pärast ärkamist või õhtul, eriti siis, kui oleme jaheda ilmaga pikemalt õues olnud. Laps on muidu igati reibas, sööb, magab, pissib-kakab normaalselt. Tal on teatav kalduvus allergiatele, põskedele ja rinnale tulevad täpid mõnedest toitudest, aeg-ajalt kipub nina nohisema. (Ka mul endal on kerge heinanohu ja ristuvad hooajalised toiduallergiad, ilmselt on see päritud.) Meil on kaks kassi, aga tavapäraseid kassiallergia tunnuseid nagu pidev nohu või silmade sügelus tal ei ole. Kas niisugune pikalt kestev köha on pärast viirushaigust normaalne või peaksin hakkama muretsema võimaliku astma pärast?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Pärast viirushaigust võib lastel köha kesta kuni 8 nädalat.
Teie lapsel on see kestnud kauem ja antibiootikum ka köha ei leevendanud ning lapsel endal ja peres on allergiat. Need tunnused võivad viidata astmale ja last tasuks astma osas uurida.

Lugupidamisega,
Tiia Voor