Beebi rahutu iga ärkveloleku aeg ja uinudes 09.01.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Beebi on paarinädalane (sünnikaal 3.140g, haiglast lahkudes 2930g ning 5.01 seisuga kaalus 3.400g, pikkus 50cm). Esimene nädal möödus muretult ja laps magas peale söömist rahulikult, teine nädal aga möödub raskelt. Arvan, et gaasid, aga ei ole kindel. Enne äratasin iga 2h tagant, et toita arsti käsul kuid kuna kosus, siis lubati pikendada. Nüüd sööb iga 2,5-3h tagant, söömise ajal kõht muliseb ja üsna rahutult sööb. Peale sööki lasen krooksud välja, mis üsna vaevaline tulema. Siis hakkab ennast pulka viskama, ei suuda rahuneda ja ka justkui punnitaks, aga enamikel kordadel midagi ei tule. Teen massaazi, harjutusi, annan infacol gaasirohtu, enne andsin espumisani, aga see tundus mitte toimivat, nüüd midagi laps ikkagi väljutab ja puuksutab. Küll aga on enamasti rahutu ja seda ka päevasel ajal. Magama jäämine eriti vaevaline, sest õla peal olles hüpleb ja ka muudes asendites rahutu. Kui magama jääbki, siis enne ärkamist taas hakkab nohisema, häälitsema vaevaliselt ja lõpuks nutab, ikka nagu punnitaks. Viimane päev on maganud 2-2,5h ja siis olen toitnud, vahepeal kui tund aega jaurab, siis uuesti rinda pakkunud ja selle ta ka vastu võtab. Üsna ahmitseb ja kindlasti jääb õhumulle vahele, aga need väljutab krooksusega.

Ei oska midagi teha, teen vanni mis mõneks ajaks rahustab, massaz talle ei meeldi ja hakkab karjuma, harjutusi laseb teha ja siis ka midagi väljutab. Olen püüdnud hoida kronksus asendites ja ka kõhuli, mis natuke aitavad. Laps muutub aina rahutumaks, öösel kindlasti süveneb see kuid ka päeval on tal halb.

Kas oleks mõistlik katstada rinnapiimaasendajat üheks toidukorraks? Imetamisnõustaja juurde minna, äkki imemisvõte vale ja seepärast ka lapsel halb?

Mainin ka ära, et piima tuleb ilusti, pea iga söömine ka laps ajab suunurgast toitu välja, toitmise ajal köhatab ka palju.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tavaliselt tekivad koolikud kahe-kolmenädalasel imikul ja kestavad kolmanda-neljanda kuuni, vahel harva ka kauem. Lapse nutt on lohutamatu ning teda on väga raske rahustada. Üksik ravim ega muu leevendusvahend pole näidanud suurt toimivust koolikute vastu, koolikud taanduvad enamasti ise esimese poole eluaasta jooksul. Koolikute tekkepõhjus ei ole täpselt teada. Arvatakse, et laps neelab söömise ajal rohkesti õhku ja kui see ei tule pärast toitmist välja, siis magu venib ja tekitab valu. Nuttev laps aga ahmib makku veelgi õhku. Seepärast on hea toitmise vahepeal ja imetamise lõpus „krooksud“ välja. Jämesooles tekib alati gaasi ja laps puuksutab selle tavaliselt välja. Koolikute puhul kogunevad gaasid sooltesse ning et laps on veel väheliikuv, ei suuda tema kõhulihased kogunenud gaase sooltest välja suruda. Sooltesse kogunenud õhk tekitab aga lapsele ebamugavustunde. Koolikuid esineb 10–30% lastest, võrdselt nii poistel kui ka tüdrukutel, võrdselt nii rinnapiima kui ka piimasegu söövatel imikutel. Seega pole põhjust piimasegu pakkuda, suur tõenäosusega see leevendust ei too. Rinnaga toites ei pea vaatama kella, millal lapsele rinda pakkuda, kui laps on rahutu, võib rinda pakkuda, aga lapse ületoitmine võib koolikute teket soodustada. Koolikute ärahoidmiseks ja raviks pole ühtki väga head rohtu. Enam ei soovitata imikutele pakkuda ristiköömneteede, viimase kantserogeensuse tõttu. Parim ravim on aeg – koolikud mööduvad millalgi iseenesest, enamasti pärast nelja elukuud

Lugupidamisega,
Tiia Voor