Kuue kuune hingab läbi suu 08.01.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Kas see on normaalne, et peaaegu kuue kuune laps ähib läbi suu (lõõtsutab nagu kutsu). Tema aktiivsus ei ole kasvanud, seega see ei saa nagu olla seotud sellega, et ta pingutab ja see ajab ähkima. Panin kaasa ka lingi, kus on mõned videod, kus on seda näha. Ähkimine on nüüdseks umbes nädal toimunud.
Oleme talle tutvustuseks andnud alguses vähem, nüüd 25g brokkolit päevas. Perearst ütles, et brokkoli on ok. Siis aga lugesin nitritite kohta. Võib siin mingi seos olla?

Kas brokkolit võib lapsele anda ja kui palju?
Lastearst ütles toitumise kohta, et enne rohelised, siis kollased, oranžid ja viimasena punased köögiviljad. Tahtsin siis herne ja roheliste ubade püreed ka teha, aga internetist lugesin välja, et enne 8ndat kuud neid andma ei peaks. Samas inglise keeles otsides Google'ist öeldakse, et võib kohe kuue kuuselt anda. Kas kuskil on mingi nimekiri aedviljadest, et mida millal anda võib? Niisama internetist otsides leiab väga vastuolulist infot. Soovitatakse ka porgandit ja kartulit kohe anda, aga porgand on ju allergeen ja kartulit lastearst ei soovitanud nii pea anda.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Kui ma nüüd nägin ja vaatasin õigeid videoid, siis nendel on näha, et laps on rõõmus ja aktiivne ning häälekas, kiire hingamine toimub aktiivsus hetkel suu kaudu, mis võib olla lihtsalt seotud emotsioonidega.
Kas lapse kaaluiive on olnud ilus? Kas videol on laps 6-kuune? Kas laps oskab ennast pöörata seljalt kõhule ja kõhuli olles toetub ta sirgetele kätele? Need on oskused, mida üks 6-kuune beebi peaks tegema.
Pole olemas täpset nimekirja, millises järjekorras köögivilju lapsele pakkuda. Allergia tekkimise hirmu tõttu ei pea teatud köögi- või puuvilju vältima. Teatud toitude menüüst väljalülitamine on vajalik vaid siis, kui juba allergia on tekkinud.
Imiku ja väikelapse toitmise kohta võite leida info https://www.elselts.ee/els/images/lapsevanemad/2020/imik_vlaps_toit_koduleht.pdf

Lugupidamisega,
Tiia Voor