Enneaegne laps 23.12.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Minu laps sündis 34+0 rasedusnädalal. Vaatasin digiloost, et 3 kuuselt, kui laps oli haiglas, oli hemoglobiin (hb) 113. Perearstilt viienda kuu visiidil lisatoidu kohta küsides, ütles ta, et vaatame seda järgmine kord kuna laps võtab ilusti kaalus juurde (sünnikaal 2430, 5 kuu kaal 7550 ja 66cm). Järgmine visiit on 6kuu+6päeva vanuselt. Kas siis pole natukene hilja hakata lisatoitu tutvustama? Olen lugenud, et enneaegsetel lõppevad rauavarud varem. Lisaks, kas arst ei oleks pidanud millalgi kontrollima hemoglobiini ja rauda (kui, siis millal)? Perearst pole kordagi seda kontrollinud ja lisatoitu ei soovitanud ka veel anda.

Teine küsimus on, kuidas anda lapsele püreed, kes veel ise ei istu. Olen nagu aru saanud, et last ei tohi istuma panna enne, kui ta ise istub (nõrk selg), kuid samas on oluline lapse istuv asend söömiseks. Kuidas ma siis mitte istuvale lapsele lisatoitu annan?

Kolmas küsimus on, et mis uuringuid ja kontrolle tuleks 6 nädalat enneaegsele teha esimeste eluaastate jooksul. Me pole lastearsti jälgimisel ja kuna perearst ei tundu midagi teadvat sellest, et enneaegsel rauavarud enne poolt aastat otsa saavad, siis on hirm, et äkki jäetakse veel midagi kontrollimata õigel ajal. Ainus mida meiega tehtud on, on ortopeedi ja neuroloogi visiit.

Aitäh teile vastuste eest

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kahjuks ei tea mina Teie lapse haiguslugu pärast sündi ja kas lisaks enneaegsusele lisandus veel muid terviseprobleeme. Sellest sõltub, kas laps kuulub riskirühma või mitte. Kui vaadata ainult sünnikaalu, siis selle alusel laps ei ole riskirühmas ja siis peab hemoglobiini kontrollima 9-kuuselt ja kogu jälgimine on sama nagu ajaliselt sündinud laste puhul. Kas laps kuulub riskirühma ja milline peab olema tema jälgimine esimesel kahel eluaastal, ei saa väheste andmete tõttu praegu ütelda.
Kas laps saab rinnapiima või piimasegu? Kui laps saab piimasegu, siis on kehvveresuse ehk aneemia risk väike, kuna piimasegud on rikastatud rauaga. Samas on aga enneaegsetel suurem risk rauapuuduse tekkeks. Kõige madalam ongi hemoglobiini tase tavaliselt 8.-12. elunädalal ja Teie kirjutate, et Hgb tase oli 3-kuuselt 113 g/l, mis võiski olla võetud nö madalperioodil. Samas, kui olete mures, siis võiks perearst teha vereanalüüsi, milles lisaks hemoglobiinile vaadata ka ferritiini, foolhapet.
Lisatoiduga soovitatakse alustada pärast 4. korrigeeritud elukuud, seega võiks juba hakata harjutama lisatoiduga. Alustuseks sobiks juurviljapüree. Lisatoitu pakkuda lusikast, kui laps on poolistuvas asendis täiskasvanule toetudes (süles, käsivarrel jne).

Lugupidamisega,
Tiia Voor