Kuiv, kinnine köha 09.10.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Mure selline, et lapsel on teist päeva kinnine köha. Alles mõni nädal tagasi põdesime külmetusviirust (~1.5nädalat). Kuna lapsel on väga palju allergiaid, on meil kodus vastavaid rohte. Ka ventolini inhalaator. Täna juba teist päeva selline jube köha, et 10sekundit ja jälle kuiv, kinnine köha. Ventolin natukene leevendas. Aga seda lõuna ajal. Lubatud 1x päevas. Õhtul mure magama jäämisega. Sooja teed lonksuhaaval joonud, viinasokkidega sai vähemalt eelmise öö magada, seekord ei aidanud. Võtab flavamedi siirupit- ei tundu aitavat. Hingasime auru, kuhu tilgutasin teepuuõli ka sisse- natuke leevendas. Kuid mitte palju. Sai tehtud sinepimähis ja t-särgi peale. Tundub, et aitas vähemalt magama jääda. Ja natuke, õige natuke leevendab köha kinnisust... Pakun välja, et lapsel on astma, kuna jooksmise ja hullamisega kaasneb kohutav köhahoog. See on seni, kuniks maha rahuneb. Poiss siis 27okt. saab 8 aastaseks. Kardan neid kehalise tunde, kus nad pärast pesemas käivad. Ei tea, kas sooja või jaheda vee all. Kust ma peaksin oma kahtlustele kinnitust saama, kas tegu võib olla bronhiaalastmaga? Perearstilt? Allergoloogilt? Mida seni ette võtta?

Murelik ema...

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Astma kahtlusel paluge perearsti saatekirja laste-allergoloogile. Kirjelduse järgi võib olla tegemist astmaga, sest sellele viitavad nähud: pikaajaline köha, köha koormusel ja leevendust toob Ventolin.
Ma ei saa päris täpselt kirjast aru, milline Ventolin kodus olemas on, aga ühe doosi Ventolini toime kestab ca 4-6 tundi, seega võib köha leevenduseks anda Ventolini 4 korda ööpäevas.
Astma korral on vajalik ka püsiravi, st igapäevane rohi, mis hoiab ära astma ägenemised (tugev köha, hingamisraskus). Enamasti on selleks sissehingatav hormoon. Ventolin on hooravim, mis toob leevendust astmahoo korral, st lõõgastab kokkutõmbunud hingamisteid, aga Ventolin ei ravi astma põhjust, milleks on allergiline põletik hingamisteedes, mida ravitakse püsiraviga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor