Hüsteeriline nutt öösiti 21.09.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Meil on viimased 2 nädalat selline mure, et laps nutab öösiti hüsteeriliselt. Varem pole meie majas nuttu praktiliselt üldse olnud. Laps on kasvanud rinnapiimal, saab seda tänaseni. Vahepeal ärkas juba vaid 1-2 korda öö jooksul, sõi ja magas edasi. Nüüd on ta täiesti lohutamatu, ärkab iga tunni-kahe tagant. Nutab täiesti hüsteeriliselt. Sööb rinna ära aga magama uuesti jääda ei taha, tõuseb kogu aeg püsti, künnab peaga voodit, viskleb, nutab. Kuidas teda aidata, või mis võib teda vaevata?
Päeviti on ta kogu aeg kehvasti maganud, magab siiani 3 korda päevas 30-40minutit. Viimasel ajal on ka päeval väga kapriisne ja nutune.
Mis ometi võib meie nii heatujulise lapse mure olla?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

lastel on unehäired üsna sagedane probleem ja väga sageli on selle tekitajaks mingi haigus, hammaste lõikumine. Nagu kirjutate oli lapsel unehäire tekkimisel nohu. Unehäired mööduvad millagi iseenesest, aga see võib võtt aega isegi pool aastat.

On täiesti tavaline, et laps ärkab öise une ajal kuni 5-8 korda. Enamasti on need ärkamised lühiaegsed ja laps uinub uuesti iseenesest, kuigi ta võib natuke häält teha ja niheleda enne uuesti magama jäämist. Kui aga miski häirib lapse uinumist, hakkab ta nutma ja tahab lohutust rinnast. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Kirjutate, et laps nutab hüsteeriliselt ja kindlasti tahaksite ta sülle võtta ning lohutada, kuid püüdke ärkamisel laps maha rahustada, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda voodist välja, sest ärkamise ja uinumise koht peaksid olema üks ja sama. Uinumist soodustab ka, kui magamistuba on pime, sobiva temperatuuriga (pigem jahedam kui palav), õhurikas ja vaikne.
Ninahingamise takistus, näiteks tingituna nohust, tekitab ka unehäireid, sest kinnine nina äratab ju täiskasvanudki üles ja uuesti uinumine on raske.
Kui lapse ööuni on häiritud, siis on ta ka päeval virilam.
Ühtki head nõuannet ei ole Teile anda, soovin kannatlikku meelt.
Ehk leiate nõuandeid http://www.unekool.ee/; http://heauni.ee/; http://perejakodu.delfi.ee/beebi/13-nippi-leebeks-unekooliks?id=82320848 või raamatust „Meie lapse uni. Praktiline teejuht lapsevanematele kuni 7 aastase lapse unemaailma“.

Lugupidamisega,
Tiia Voor