Sage pissimine lapsel 14.09.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,mure selline,et laps suvest saati pissib väga tihti,mõnel päeval käib hommikul iga 20min tagant, siis edasi tunni aja tagant,ei joo palju vedelikku.Öösel käib korra wc,alla ei tee just päeval see probleem. mõnel päeval tundub,et kõik on korras ja siis jälle jookseb wc vahet.mis võiks olla põhjuseks? Laps juba ise ka kurdab,et nii palju pissib.Mis uuringuid perearstilt paluda võiks?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui analüüsid kõik korras ja mure ainult päevasel ajal, siis võiks olla tegemist nö "närvilise põiega". Vahel tekib lastel mingi sündmuse tõttu sagedasem pissimine. Kui lapsel oleks mingi haigus sagedase pissimise taga, siis käiks ta ka öösel ja iga päev sageli WC-s.
Väga head ja ühest ravi ei ole, see seisund möödub iseenesest. Kui laps on potil, siis paeks ta istuma seal rahulikult ja püüdma korraga põie tühjendada. Selleks peaks ulatuma jalad potil istudes põrandale, kui jalad veel põrandale ei ulatu, tasub panna jalgade all näiteks väike toolike.Kui põit korralikult ei tühjendata, jääb sinna jääkuriini ja põis täitub kiiremini ning tekib ka sagedasem pissimine.
Ei tasu ise lapse tähelepanu selle juhtida, et ta sageli WC-s käib.
Kõhukinnisus võib ka soodustada sagedasemat pissimist , seega vaadake kas laps käib iga päev kakal. Kuna tegu on poisiga, kontrollige ega peenisel pole põletikunähte, näiteks punetav ots.
Kui uriinikülv on ka korras, siis peab ootama, et millagi probleem lihtsalt möödub.Kui aga sage pissimine hakkab segama igapäeva elu, võite paluda perearstilt saatekirja laste neeruarstile ehk nefroloogile.

Lugupidamisega,
Tiia Voor