Laps ei taha ja kardab pissida juba 4ndat päeva 08.09.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen mures 3aastasel lapsel algasid valud pissides 4 päeva tagasi, 2 x küsis pissile tundis valu ning ei pissinud enam vabatahtlikult käisime emos mitu korda, selgus et fimoos et eesnahk kitsas, surgiti teda seal ja peale seda oli veel valusam et pissis aga karjus ,pissiproov oli korras, saadeti koju et kummeli vanni teha ,teeme seda juba 3x päevas ja geeli peale panema, lõpuks keeldus pissimast, ning põis sai täis et läksime tagasi emosse ja tehti kateetriga põis tühjaks , ise sel päeval ei pissinud, sai peale antibiootikumid 2x päevas ning valuvaigistid mida võtab 3-4 x päevas, pissimisest keeldub, ütleb et on valus on või et pole pissi häda, oleme täna saanud pissima nii et vägisi kinni hoides potil pissis 1x ja 2 x natukene vanni minnes , muidu ise pissimis soovi pole juba 3 päeva ning kui ka pissi tungib siis karjub ja nutab et valus ja jätab pissimise pooleli ehk pissib väga vähe , muidu on röömus ja mängib ja mürab aga pissida ei taha, ei tea mida teha,arstid on ka siin nõutud, valuvaigistid on sees aga kurdab et valus, kas peale noku surkimist on tekkinud selline hirm ja asi psüühikas ja stressist või tõesti noku surkimisest sees haavad mis veel valutavad .. oleme üritanud igate pidi pissile teda saada aga ei pissi vabatahtlikult.. kas tegu võib olla fimoosist ning peaksime kiiremas korras operatsiooni tegema et asja korda saada, ei tahaks temaga jäädagi käima arstil kateetriga põit tühjendamas, tahaksime et kiiresti asi korda saaks .ei taha et laps enam piinlema peaks ..

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Pärast valu tundmist võivad lapsed tõesti mingi aeg keelduda pissimisest (psüühika). Kateeter ei tekita noku sisse haavasid.
Fimoosi üldreeglina ei opereerita, see möödub kasvades ise. Kui aga fimoos takistab pissimist, võib osutuda operatsioon vajalikuks ja sellekohase otsuse teevad lastekirurgid.
Kui laps keeldub pissimast, siis võib aidata soojas vannis istumine, mis lõõgastab ja võtab ka valu ära ning laps pissib seal iseeneslikult.

Lugupidamisega,
Tiia Voor