Beebi katkendlik sissehingamine 21.07.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Muret teeb lapse katkendlik hingamine, mis näha videos alates 10 sekundist. Sissehingamisel hõkitab, välja hingates kõik korras.
Eriti väljendunud selili asendis, samuti vahel süües. Teeb seda päeva jooksul pigem sageli, ühel öösel näiteks päris pikalt (u 30 min järjest), olles ise ärkvel. Beebi on sündinud 35 nädalal. Perearstile räägitud, kuid ta ei osanud esimese hooga midagi öelda, videot ei olnud kahjuks näidata. Mida teha?
Ette tänades

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tundub, et lapsel võiks olla tegemist kõri ja hingetoru kõhrede pehmenemusega, kuid ilma kopse kuulamata ei saa 100% selles kindel olla. Hingamisteede kõhrede pehmus on imikueas, lapse kasvades muutuvad kõhred tugevamaks ja seisund taandub. Kõripehmenemuse korral on iseloomulik just, et sissehingamine on häälekas ja enam väljendunud selili olles. Lisaks on imikute hingamine ebaühtlane, st teevad mõned kiiremad hingamised ja siis võib isegi kuni 10 sekundit olla hingamispaus, hingaminegi muutub ühtlasemaks lapse kasvades. Kõripehmenemus ei tekita tavaliselt muid probleeme. Kui laps kasvab, võtab kaalus juurde ja areneb hästi, tuleb vaid oodata lapse suuremaks kasvamist ja probleem kaob.

Lugupidamisega,
Tiia Voor