4-aastasel higihais 26.11.19 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minul selline mure, et 4-aastasel tüdrukul on higi hakanud tugevalt haisema. Pesen tema kaenlaaluseid igal õhtul ja iga päev panen uued riided selga, aga järgmise päeva õhtuks tunnen jälle, et tal on higihais juures. Ta on sünnist saati keskmisest rohkem higistanud. Perearst väitis, et see pärilik, sest lapse isa higistab ka palju. Varasemalt pole lapse higi aga niimoodi haisenud. Samuti soovitas perearst vaadata üle lapse toitumine. Olen üritanud ka seda jälgida, et magusa jms ei liialdaks. Lasteaias toitumist ma kahjuks jälgida ei saa. Mida ma peaksin tegema? Kas kasutama mingeid vahendeid higilõhna ära hoidmiseks? Nii väiksel lapsel tundub see väga imelik. Kas võib see tulla ka mingite ainete puudusest vms? Laps muidu ise terve ja rõõmus ja ülekaaluline ka ei ole. Haige on ta ka väga harva.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Liigse higistamise põhjus on sageli pärilik ja see võibki olla ainus põhjus. Kui laps on rõõmus, terve ja tema areng on eakohane, siis ilmselt pole higistamise põhjuseks mingi haigus.
Vaadake, et lapsel oleks naturaalsest materjalist riided (puuvill, lina), sest sünteetilistest materjalidest riided soodustavad higistamist. Riietage laps kihiliselt, et soojas ruumis saaks kergesti riideid vähemaks võta. Ka voodipesu ja tekk ning padi võiksid olla naturaalsetest materjalidest.

Lugupidamisega,
Tiia Voor