Soolane nahk beebil - kas võib viidata haigusele? 30.01.19 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Lugesin sellise haiguse kohta nagu tsüstiline fibroos. Sünnitusmajast kaasa antud lehe peal ei ole ristikest selle haiguse skriiningu kasti sees, mis tähendab, et teda selle haiguse suhtes sünnitusmajas ei testitud. Kas Eestis vastsündinuid testitakse selle haiguse suhtes ainult mingite kindlate tunnuste olemasolul või ei testita üldse? Mure selles, et lugesin, et üks sümptomeid võib olla soolane nahk (laubal) lapsel. Mu lapse nahk on tõesti soolane keelega katsudes, enda nahk ei ole, seega võrdlus olemas. Muidu on laps terve, muid sümptomeid ei esine (limane väljaheide või hingamisraskused), kuigi aeg-ajalt ikka aevastab või turtsatab, vahel löristab ninaga. Samas otseselt nohu pole esinenud. Kas ainult see soolane nahk võib ikkagi viidata haigusele või on see normaalne? "Maitsesin" ka tema mütsi, millega ta õues käib, ja see oli ikka väga soolane, lausa kirbe. Olen välismaiseid netifoorumeid lugedes ennast juba hulluks mõelnud ainult selle soolase naha pärast. Ette tänades

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tsüstilise fibroosi suhtes Eestis vastsündinutele skriining testi ei tehta.
Higi on iseenesest veidi soolakas. Kui Teile tundub, et Teie lapse higi on väga soolane, siis rääkige sellest perearstile ja tema saab anda saatekirja lastearstile, kes saab teha higikloriidide testi.
Tsüstilise fibroosiga tavaliselt siiski kaasnevad ka muud nähud, nagu rasvase läikega või suurema mahuline kaka või sage roojamine, kehv kaalu- ja kasvuiive, köha.

Lugupidamisega,
Tiia Voor