Lapsel kõhuviirus ja kurguviirus 22.05.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Aasta ja 9kuusel poisil juba nädal aega köha, nohu ja paistes/tulipunane kurk, lisaks oksendab samuti juba nädal (paar kolm korda päevas), kõht ka mõne korra päevas lahti (mitte hulllusti aga siiski). Kolm päeva saime võtta antibiootikume ja siis läksime uuesti perearsti poole, kes vaatas kurku ja ohhetas, et kurk on väga punane. Kirjutas uue AB, kuid seda laps ei kannata, olen proovinud kolm korda anda ja kohe oksendab välja. Söögiisu lapsel puudub, nõus sööma ainult väga vähe jogurtit või kohupiimakreemi kisseliga. Joob vett, umbes kaks klaasi päevas. Oksendmine tavaliselt tekib siis kui midagi tükilist toitu proovime anda, siis ajab öökima ja kogu vedelik tuleb jälle välja. Kuidas peaks käituma? Perearst arvas täna, et ootame veel homseni, aga kui hulluks läheb siis võib minna Merimetsa haiglasse.
Ahjaa higus algas 40 kraadise palavikuga, tänaseks õnneks enam palaviku pole, kui siis õhtul pisike. Laps muidu rõõmus ja aktiivne. Mida soovitate teha? (lisaks lapsel kaks hammast ka korraga tulemas)

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tegemist on mingi infektsiooniga, kas selle põhjustajaks on bakter või viirus, on kirja põhjal raske otsustada. Kui ühekorraga on nii kõhu- kui kurguhäda koos köha ja nohuga, siis kahtlustaksin mina esialgu viirushaigust. Kui aga kõrge palavik püsib üle kolme päeva, siis ei saa ka välistada bakteritest tekitatud haigust ja sel korral aitab antibiootikum. Viirushaigused on iseparanevad ja antibiootikumid ei aita.
Kui kurk on tulipunane, siis lapsel on valus süüa ja tükiline toit tekitab tugevat kurguvalu. Kui laps mõned päevad haiguse ajal ei söö, pole hullu. Ja natuke ta ju sööb, nö pehmeid sööke. Oluline on, et laps tarbiks piisavavalt vedelikku (mahl, tee, vesi, kisell, jogurt) ja kõhulahtisuse korral on vedeliku vajadus veelgi suurem. Kõhulahtisusega kaotab laps ka elektrolüüte (naatriumi) ja selle asendamiseks on apteegis olemas spetsiaalsed suukaudsed lahused (rehüdroon, hüdral).
Kui laps on rõõmus ja aktiivne ning tarbib erinevaid vedelikku piisavalt (ca 1,5 liitrit ööpäevas), siis jälgige last ja kohe haiglasse ei pea pöörduma. Kui aga laps keeldub vedelikust ja tõuseb palavik, soovitan pöörduda haiglasse.

Lugupidamisega,
Tiia Voor
aitab