11,5 kuuse magama õpetamine ja rinnast võõrutamine 15.02.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

11,5 kuune sai öösiti rinda (umbes 8-10 korda) ja magas ema kaisus. Otsustasin lapse oma voodisse panna ja oma tuppa ning korraga võõrutada öisest söömisest. Praegu paneb last magama lapse isa, kuid laps nutab meeletult, käsil just neljas õhtu omas voodis ja omas toas (rinda pole enam saanud), uinub kusagil 45 minutiga aga eelneva nutuga. Jääb magama luksudest nutust. Muret teebki see esimene uinumine, sest lapsest on tohutult kahju. Jäi ilma öisest rinnast kui ka pidi õppima üksinda magama. Lisaks on probleemiks veel see, et ärkab öösel nutuga (6-7 korda), lapse isa rahustab aga alati ei õnnestu lapsel uinuda ja nutab edasi. Ma ei tea, mida teha. Mul on omal nii raske ja kahju lapsest, olen ise meeletult mures selle pärast.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Rinnast loobumise ja iseseisvalt magama jäämise õppimine ongi keeruline aeg nii lapsevanematele kui ka lapsele. Sellega harjumine võib võtta aega mitu nädalat, enne kui laps õpib magama jääma ise ja ilma rinda saamata. Kui varem laps sai öösel rinda, siis selletagi uinumine vajab harjumist.
Lastel kujuneb unetsükkel välja umbes 3. eluaastaks. Öö jooksul korduvad une ja ärkamise tsüklid ca 5-8 korda. Nii kestab üks unetsükkel 1-aastasel 60 minutit ja täiskasvanul 90 minutit. Tihti on põhjus selles, et laps ei oska ärgates uuesti uinuda. On loomulik, et laps ärkab öö jooksul korduvalt üles, aga need ärkamised on enamasti lühiaegsed ja laps uinub iseenesest. Mõnikord on aga uuesti magamajäämine raskem ja siis laps nutabki. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Näiteks kui laps uinub süles, aga ärkab voodis, siis uuesti magama jäämine on raskem. Ärkamisel rahustage laps maha, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda voodist välja. Uneprobleemide korral soovitatakse esialgu õpetada last vähemalt üks kord öö jooksul ise uinuma. Siis edasi vähemalt neljal ööl nädalas rahustada laps maha ja lubada lapsel ise uinumist õppida, seejuures mitte kasutada rahustavaid abivahendeid, nagu rind, lutipudel, toit, kiigutamine jms. Magamistuba olgu pime, sobiva temperatuuriga (pigem jahedam kui palav), õhurikas ja vaikne.

Edu soovides,
Tiia