Söömine, uni 01.02.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere !

Mure on tütre pärast. Sünnitus oli raske 36 h, sündides neelas loote vedelikku ning pandi 1 h hingamis aparaadi alla. Peale seda algasid söömis probleemid. Käisin temaga imetamis nõustamises. Toitsin last rinna ja tassiga. Lastehaiglasse sattusime siis kui ta oli 2 kuune. Oli pidevalt rinnal, rahutu, oksendas pidevat purskega, nuttis end pidevalt magama, gaasid ja koolikud.

Haiglas kontrolliti ära ka maoklapp mis oli korras, ainult palju gaase. Haiglas sees olime 6 päeva. Seal sai esimest korda lutipudeli ning suutis mingil määral tunnistada lutti.

Diagnoosiks saime toitumishäire,soor, gaasid(koolikud) ning toidu talumatus (mille vastu ei tea).

Raviks; espumisan, vajadusel nospa, lisapiimaks Aptamil comfort , Daktarin geel. Ja kindel toiduplaan.

Nüüd on laps juba 4 kuud. Toidan last siiani rinnaga 8x päevas ning annan juurde lisapiima, kuid enamus ajast ta keeldub seda söömast.

Pole lubanud temal söögikordi segi ajada ning rinnal istuda(muidu oleks kogu aeg süles ja rinnal), nii nagu tal kombeks oli, hoian kinni tema söögi kella aegadest haigla plaani järgi 12,15,18,21,00,3,6,9.
Olen proovinud lisapiima kogust suurendada, et sööks korraga rohkem, ning oleksid pikemad vahed, kuid sellega ta toime ei tule .

Panin kirja ka lapse kaalud.

Sünni kaal 3658g
1 kuu 4300g
2 kuu 5160g
3 kuu 6040g
4 kuu 6860g

Saime lahti ka koolikutest, ning gaasi valudest olukord paranes 3 kuuseks saades. Perearsti soovituse najal vähendasin ka espumisani andmist, samuti lõpetasin siis lapse kodus kaalumise. Rahutu on see neiu olnud sünnist saati. Tema kohta kehtib ütlus ``sülebeebi``. Kõik tundus liikuvat õiges suunas. 3 kuuselt hakkas juba lisapiimast vaikselt loobuma, ei tahtnud juba enam iga toidukord.

Kuna kaalutõus on olnud korralik julgustas perearst peale lapse 4 kuu saamis lisapiimast loobuma, ning andma tahket toitu. Nädala andsin siis kartulipüreed nagu soovitatud oli. Agul 0,5 tl hiljem juba 1tl. Paraku tabas mind aga rinnapõletik mida raviti Amoxicillin ratiopharm mg 6 päeva, lisaks sellele tõmmati välja ka tarkuse hammas. Kõik toimus samal ajal kui lisatoidu andmine. Hetkel pakun talle peale igat söögikorda juurde nii palju kui soovib lisapiima, kuid ta ei taha seda, alles õhtul kell 18.00 sööb peale rinda ära 100ml. Vahest õhtul võtab veel lisapiima vastu, kuid hommikuti ja öösel ei soovi kunagi.

Nüüd aga kui on saanud 4 kuuseks on tekklinud olukord, kus justkui oleme teinud taandarengu.

1.Laps on rahutu, tekivad hüsteeria hood kus nutab lohutamatult pisaratega, teda rahustada on raske. Viskab ``pulka`´ ja ``silda`` selle käigu.
2.Tagasi on gaasid kuid espumesanist (olen järgi proovinud kõik gaasirohud) ning võtetest mida haiglas õppisin, on kasu vähe.
3.Siiani esineb oksendamine ning piima tagasivool, kuid vähemas koguses kui 2 kuuselt. Krooksutamise ajal tuleb väga tihti välja ka juba pooleldi seeditud piim.
4.Ta ei maga enam. 20 min ja kogu lugu, toidu kordade vahel (vahest isegi vähem), jätab ka uinakud vahele, ning on viri isegi peale uninakut. Ise uinuda ei oska, pean süles magama kussutama (teisiti ei rahune kuidagi). Ise nühib silmi ning aegutab, kuid magama saada on teda väga raske. Tihti nutab ja peksab jalgadega unes, ärkab nuttes. Tundub et miski ehmatab teda ülesse, magab rahulikult ning järsku ehmudes ärkab. Unekooli soovitusi olen samuti proovinud, karjub end pigem siniseks, kuid magama ei jää. Varem õues liikuvas vankris saime 1,5h tunnise uinaku tehtud. Kuid nüüd kui õnnestub teha rahustada siis ainult 20 min. Öö unne saan ta alles 00.00 järgmise söömise rinnast teeb kell 3 või 4. Öösel ei aja ma teda ülesse, saab tema ning minagi natuke und. Peale 4 hakkab sagedamini ärkama, annan rinda jääb uuesti magama (sööb viletsalt), vett andes ärkab täiesti, ning kisa kui palju. Lutt ei aita, ei tunnista taseda siiani. Päevaga alustame kell 8.00. Päeva jooksul ei lase tall süles istuda ainult, panen pikali, istuma, mängime, topin asju kätte, et end väsitaks. Näitan asju, räägin ning lasen asju katsuda. Hoolimata suurest kisast topin teda siiski riidesse ning viin õue, tassin käes, kui vankrisse kuidagi panna ei õnnestu. Ei tea kas on oluline, kuid kõhuli ei taha mitte olla, samuti keerata ta siiani ei oska. Ometi harjutame iga päev.
5. Soorist pole siiani lahti saanud, 2 kuusest alates (haiglas hakkas külge). Puhastan 4x päevas daktarin geeliga. Luti ja pudeli otsi sooda vees 1xpäevas, rindasid samuti. Lapsel huule sisekülgi siini valge ning justkui vesivill, suu lagi ning keel samuti valge. Vahe peal läheb just kui paremaks ning siis jälle hullemaks. Lutti ümbrus on tekkinud punnid, ning on valge.
Ilastab mul hästi palju, hambaid näha ning ka igeme vall pole paistes. Käsi (rusikas) siiski tihti suus. Võimalik, et sügelevad siiski igemete sees.
6. Kõht siiani muliseb. Teen talle siiani gefiluse kuure. Perearst aga määras talle Devitol D vitamiini. Arsti soovitusel proovis ära ka aptamil alergia piima, kuid seda ei söönud üldse. Järjest vähem saan ma teda ka comfort toitu pudelist sööma. Rinna piima suurendamisega tegelen siiani. Kuna rind on sellele lapsele A ja O . Ise oma peaga ei julge tall küll piima välja vahetada.
7. Kui enne käis kõht läbi igapäev. Nüüd väga ebaregulaarselt küll jätab vahele 2-3 päeva. Kuid kaka tundub olevat normis: kergelt limane, pool vedel, kergelt valkjas. Kartulit andes aga muutus kaka paksuks. Kindlasti peaksin proovima anda talle ka tahket toitu, kuid millest alustada?

Olen juba nõutu, ning ei oska teda aidata, ilmselt midagi teen ma väga valesti.
Palun abi ja nõu, mida ma tegema pean, et olukord normaliseeruks.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kuna lapsel on väga palju probleeme, siis soovitan lastearsti konsultatsiooni.
Rinnapiim on lapsele parim piim ja seda andke edasi. Kui aga tundub, et rinnapiimast jääb väheks, siis võib juurde anda piimasegu ja kui lapsel on toidu tagasiheide, siis võib proovida Aptamil AR, aga kui laps on harjunud Aptamil Comfortiga, siis jätkake sellega. Esimeseks lisatoiduks sobib köögiviljapüree - lillkapsas, kõrvits jne. Lisatoiduga harjumine võtab aega, ühe uue maistega tutvumiseks võib kuluda kuni 10 pakkumiskorda enne kui laps seda sööma soostub.
Enamus koolikate vastastest ravimitest on vähese mõjuga või hoopiski efektita. Koolikute vastu aitab aeg, st millalgi kasvab laps neist välja.
Halvema une perioode tuleb lastel ikka ette ja needki mööduvad.
Kuna ma pole ise näinud, kas lapsel on suus soor või miski muu valge katt, siis ei saa soovitusi anda.

Lugupidamisega,
Tiia Voor