1a10k lapse kakab alati pisar silmas aga kaka pehme 29.01.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

laps on sünnist saadik kakades pingutanud, otseselt ta ei punnita enam nagu beebina aga näost punane keskendub ja kui järsku tuleb siis tõmbab kangeks ja peale väljutust tõmbab silmagi märjaks. Erinevatel eluetappidel on kaka olnud erinev aga viimaselajal on see pigem vedela poolne ja alati kollane . Sööb enamasti kruupi,tatart,makaroni, lõhe,liha,juustu, puuvilju , magusa poolest saab vaid viinamarja, küpsist jms (kommi,shokolaadi ei söö) joob enamasti vett, korra õhtul rpa. Kas selline tundlik kakamine ja kollane, pigem vedel (mitte nö junnid) väljaheide on normaalsed ?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kaka värvus sõltub toidust, mida laps sööb. Kui ta saab punast liha ja kala, siis võiks kaka olla pruunikamat tooni, kui aga sööb palju piimatooteid, siis võibki kaka olla kollane. Kaka ei pea olema junn, aga see võiks olla formeeritud, st ikkagi mingisuguse kujuga. Mitu korda laps päevas kakab? Kui kaua on lapsel olnud vedelam kaka ja kas sellele eelnes näiteks mingi haigus või kõhulahtisus? Pärast seedetrakti infektsiooni võib kaka olla vedelam, kuni taastub normaalne soole mikrofloora.
Kas laps võtab kaalus juurde ja kasvab? Kui jah, siis ilmselt pole muretsemiseks põhjust.
Ega lapsel pole öiseid kõhuvalusid? Ega kakas ole verd või lima? Ega laps ei oksenda? Kui neid nähte pole, siis pole ka põhjust haigust kahtlustada.
Nagu Te ise kirjutate, on lapse kaka olnud erinevatel ajaperioodidel erinev, seega jälgige. Kaebuste püsimisel pidage nõu perearstiga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor