Laps hõõrub nägu 10.11.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Küsimus oma 11 kuu vanuse lapse kohta. Umbes 3 kuud tagasi hakkas laps pidevalt silmi ja nina hõõruma. Tol hetkel oli väike nohu ja kuna laps harjutas juba pusti seismist siis oli ka suurem kukkumine (sai suure muhu kuklasse). Kukkus peaga seisvast asendist vastu põrandat.Varem hõõrus silmi kui oli väsinud aga nüüd teeb seda pidevalt ka siis kui on just üles tõusnud. Hõõrum meeletult silmi ja ka nina. Nohu ei ole. Millest see võib olla tingitud ja kas peaks midagi arsti juures kontrollima. Kõrva kurgu ja nina arsti juures oleme käinud. Ega ole võimalik et seoses kukkumisega midagi juhtus?

Tänud!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ilmselt on see silmade ja nina hõõrumine harjumuslik käitumine. Laps avastab oma keha. Nina ja silmade sügelust võib põhjustada ka allergia, aga sel korral kaasneb ka nohu/ ninakinnisus ja silmade punetus, vesisus. Kui kõrva-nina-kurguarst on lapse üle vaadanud ja sealt poolt oli kõik korras, siis on ka allergia vähetõenäoline.
Ei usu, et kukkumisega seoses oleks tekkinud see hõõrumine, sest kui kukkumisega oleks lapse aju haiget saanud, siis oleks kaasnenud ka muud nähud - näiteks oksendamine, rahutus jne.
Rääkige oma lapse probleemist esmalt perearstile, kes kontrollib lapse üle.

Lugupidamisega,
Tiia Voor