Song/kõhukinnisus 06.11.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Imikul raske kakada, punnitab nii kõvasti, et näost läheb punaseks. Gaasid väljuvad, kuid kakamine on raske. Kakab üle päeviti ja kaka on paksema pudru taoline. Alates esimest elukuust märkasin naba suurenemist, perearst ütles, et tal loomupoolest suurem naba, kuid see on läinud veel suuremaks. Tegemist on ilmselt nabasongaga, näpuga peale vajutades läheb naba kenasti sisse tagasi ja nii kui punnima hakkab on jälle umbes 1,5 cm läbumõõduga punn üleval. Laps saab rinnapiimaasendajat alates 2 elunädalast (2 nädalaselt imikul kaaluiive negatiivne 10,6% kaalulangust sünnikaalust, 2 esimest nädalat oli rinnapiimal ja hakkasime juurde andma lisa, hetkel enam rinnapiima ei saa).
Kuidas saaksin last aidata kakamisel? Kasutan Aptamil valmis piimasegu, kas oleks õigustatud proovida kitsepiimal põhinevat rinnapiimaasendajat?
Kas selle suure punnimise käigus võib nabasong lapse jaoks kuidagi ohtlikuks muutuda? Mida peaks jälgima?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Piimasegu saava lapse kaka ongi tihkem kui rinnapiimatoidul oleva lapse oma ja piimasegu saav laps kakab harvemini. Kõhukinnisuse korral, kui laps rinnapiima ei saa, võib proovida spetsiaalseid seedeprobleemide puhuks mõeldud piimasegusid, näiteks Aptamil Comfort, Frisolac Gold Comfort, Hipp Comfort jne. Kitsepiimal põhinev piimasegu Kabrita on eelkõige ettenähtud lehmapiimavalgu talumatuse korral.
Nabasong ei ole ohtlik ja 80-90% nabasongadest sulguvad iseeneslikult kolmanda eluaasta lõpuks.

Lugupidamisega,
Tiia Voor