11 kuune ei taha piima 13.10.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Laps saab nädala pärast 11-kuuseks. Nädal aega tagasi pidime rinnast võõrutama, kuna rinnapiimas oli stafülokokk ning hoolimata erinevatest hormoonsalvidest läks lapse nahk kogu aeg halvemaks (sügeles, laiguline). Nüüd on nahk märgatavalt parem. Mure selles, et laps ei ole nõus ühtegi piima jooma. Olen proovinud erinevaid kunstpiimasid, kitsepiima, 3.5% lehmapiima. Ainuke viis on puder keeta piimaga, mis jällegi oma korda teeb tal kakamise vaevaliseks. Keefirit (puuviljadega kodus magustatud) ega kodus maitsestatud jogurtit ei võta suu sisse.

Olen aru saanud, et selles vanuses beebi veel PEAB piima saama. Samas hommikune puder piimaga tundub piima koguselt natuke vähe.

Muidu on ta väga hea isuga:

Hommikul puder piimaga tehtult ja tl võid ca 200 grammi
Pärast esimest uinakut sama puder koos puuviljapüreega ca 100-150 grammi
Puuvili (näiteks terve ahjubanaan)
Juurviljapüree ca 100-150 grammi koos lihaga
Vahepeal snäkiks kamapalle või tükike leiba vmt
Õhtupoole näputoidu harjutamine. Perega sama toit. Eile ntks Kapsa hautis hakklihaga. Aga ka erinevaid ahjuköögivilju, kotlette, jmt kodust.
Enne magama minemist ca 200 g putru veega keedetult + puuviljapüree peale.
Joob vett päeval kenasti. Mahlasid, teesid ei saa. Vett joob ka öösel

Kas pean ta nui neljaks piima jooma saama? Kas lehmapiima juba võib?
Kui palju ta peab päevas piima saama? Kui ta ei ole nõus seda kogust tarbima piima, kas siis riskin tema mingisuguse arenguprobleemiga või toitainete puudustega vmt?

Kuu aega tagasi kaalus 9,1 kg ja 73 cm pikk.
Oleme teinud ka erinevaid analüüse (torketest, veeniveri), aga allergiaid pole leidnud.

Suured tänud

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Rinnapiim ja piimasegud ning tavaline piim on kõik erinevate maitsetega ja seepärast ei olegi laps nõus kiiresti piimasegu rinnapiima asemel jooma. Iga uus maitse vajab harjumist, milleks võib kuluda kuni 10 pakkumiskorda, vahel enamgi. 11-kuune laps võib juba hakata tavalist piima jooma, siis eelistada 3,5% piima.
Lapse kaal ja pikkus on ilusad, järelikult on laps siiani kõik vajalikud toitained kätte saanud. Piim on oluline valgu ja kaltsiumi allikas, seepärast võiks laps ikkagi piima saada. Lihtsalt harjutage veel last piima, keefiri jogurti maitsega ja jätkate nende pakkumist.

Lugupidamisega,
Tiia Voor