7 kuusel lapsel kõht lahti 05.10.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Minu 7-kuusel beebil on kõht lahti juba üle nädala aja. Algas palavikuga, mis kestis kaks päeva. Pärast seda kakab laps päevas u 10 korda. Kaka on täiesti vesine ja limane, vahel ka roheline. Perearsti soovitusel hakkasin andma Enteroli. Nüüd peale nädalat aega Enteroli andmist pole muutunud mitte midagi. Kaka on läinud veidike paksemaks ning limasemaks ja üldjuhul tumerohelist värvi.
Haigusega seoses on kadunud lapsel ka söögiisu, sööb ainult rinda. Enne seda oli väga tubli püreede sööja. Samuti on tuju väga paha. Terve päev on viril. Öösel ärkab vähemalt kolm korda. Loid õnneks ei ole, küll aga ei taha end seljalt kõhule keerata ning pikalt ei jõua istuda.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ilmselt oli lapsel mingi nakkuslik kõhulahtisus, mis võibki kesta nädalapäevad. Väikese lapse kõhulahtisuse korral on kõige olulisem tagada piisav vedeliku andmine. Kui laps on nõus rinda võtma, siis rinnapiima võib anda just täpselt nii sageli kui laps seda soovib või isegi pakkuda rinnapiima ise aktiivselt lapsele iga paari tunni tagant. Kuna kõhulahtisusega kaotab laps lisaks vedelikule ka elektrolüüte (eelkõige naatriumi), siis apteegis on olemas kõhulahtisuse korral pakutava vedeliku valmistamiseks vajalikud pulbrid (Rehydron ja Hydral Plus). Kui laps on nõus neid vähegi jooma, siis anda neid. Kui laps ei taha neid juua, siis pärast igat kakamist võiks anda ikkagi 5-10 ml lusikaga. Kui kakas on lima või verd võib olla tegemist bakterite poolt tekitatud nakkusega, mis võib vajada antibiootikumi. Kui on vesine suures koguses kaka, siis tõenäoliselt on tegemist viirusest tingitud kõhulahtisusega, mis paraneb iseeneslikult. Väikestele lastel võib tekkida ka kõhulahtisus mõne muu haiguse kaasnähuna.Enterol sisaldab nö head pärmiseent, mis aitab kõhulahtisuse korral sooletegevust normaliseerida, kuid ei vähenda vedelikupuudust.
Kui laps on ikkagi viril, peab kontrollima, et tal ei oleks tekkinud vedelikupuudust.

Lugupidamisega,
Tiia Voor