Kummaline kõhuvalu. 13.04.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Lapsel oli 1 kuu tagasi 5 päeva kõhuvalu, tehti vereproov ja ultraheli. Kõhust leiti suurenenud lümfisõlmi. Siis valu mingis osas taandus. Lasp naasis tavalise elurütmi juurde. Käib koolis, mängib jalgpalli, söögiisu on hea, magab öösel rahulikult. Päeval ütleb, et naba ümbruses annab kõht siiski tunda. Käisime uuesti arstil, vereproov korras, pissiproov korras, ultraheli näitas, et sooltes on palju gaasi, muud midagi. Andsin ka ussirohtu. Ta väga muretseb, et äkki ei kaogi enam see valu ära või äkki valutab tal pimesool. Ta üldse muretseb väga palju ( liigagi palju oma vanuse kohta). Koolis on tal kõik korras, hinded head ja suhted klassikaaslastega ka. Kas teil oleks mingeid ideid, mida teha või kelle poole pöörduda?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Poolteist kuud tagasi, kui kõhust leiti suurenenud lümfisõlmi, siis oli poisil tõenäoliselt selline diagnoos nagu mesadeniit ehk kõhulümfisõlmede suurenemine. See võib tekkida näiteks mingi viiruse põdemisel aga vahel ka täiesti iseseisvana ja möödub iseenesest ravita.
Pimesoole valu on tugev ja ravita jäämise korral valu tugevneb.
Kõhuvalu on laste üsna sage kaebus ja enamikel juhtudel mingisugust haigust seal taga ei ole, lihtsalt pingeolukorras tekib kõhuvalu. Ka näiteks kõhukinnisuse korral võib hakata kõht valutama. Kõhuvalu paneks muretsema siis, kui kõht valutab öösel, valuga kaasneb kõhulahtisus, oksendamine, kaalulangus, kõhuvalu muutub ajaga tugevamaks.
Mina soovitan veel jälgida kõhuvalu ja mitte iga päev küsida poisi käest kõhuvalu olemasolu kohta. Kui kõhuvalu ikka püsib, siis esmalt pidage nõu perearstiga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor