Lapsel kaaluiive peaaegu olematu 06.03.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mis võib olla põhjuseks,et 3-4 kuusel kaal ei tõuse või lausa langeb? Esimesed kaks kuud oli kaaluiive normi piires (800 ja 600),kolmas kuu vaid 400g. Hakkasin ise kodus kaaluma ja märkasin et kaal langeb tasapisi-arvan et langes juba ka varem aga korrapäraselt ei kaalunud ja väga usaldusväärseks ei pidanud seda kodust kaalu. Arstil kontrollis oligi nädalaga 100g langenud. Kaalusin ka enne-pärast söötmist (rinnaga) ja laps sõigi vaid 40-60g korraga (7x ööpäevas),oli ise rahul ja teist rinda/lisa ei soovinudki. Hakkasingi lisa andma ja esimene nädal kaal tõusis 300g. Aga sealt edasi jälle ei tõuse väga-teine nädal 150g ja nüüd kolmas 75g. Sööb nüüd tublisti-9 korda päevas millest lisa 2-3 korda,keskmiselt 80-100g korraga. Pärast rinda kaalun pisteliselt,aga jääb vahemikku 50-100g.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Esimestel elukuudel peaks olema lapse kaaluiive 600-800 g kuus. Neljakuune laps kaalub tavaliselt 6-7 kg ja sööb ööpäevas ca 1000 ml, millest rinnapiim või piimasegu peaks saama ca 900-950 ml ja lisatoitu 50-100 g. Kui laps sööb ööpäevas 7 korda, siis tema ühe korra toidukogus peaks olema umbes 140 ml. Teie kirjast saan ma aru, et laps saab söögikorral pea poole vähem 50-100 g. Seega esimese asjana soovitan vaadata paar päeva, kas laps saab vajaliku toiduhulga kätte. Rinnapiima tekke soodustamiseks soovitan last tihedamalt rinnaga toita ja anda 1-2 kord päevas lisaks ka lisatoitu.
Vähese kaaluiibe põhjuseks võib olla ka mingi haigus. Näiteks kui lapsel on äge kõhulahtisus, siis vajab ta rohkem vedelikku.
Minge lastearsti vastuvõtule, seal uuritakse halva kaaluiibe põhjusi ja välistatakse haigused.

Lugupidamisega,
Tiia Voor