Lapse immuunsüsteem ja lasteaias käimine 06.12.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps läks kaheaastaselt sõimerühma. Esimesel aastal oli kaks korda kõripõletik (larüngiit) ja köhad-nohud-palavikud. Kevadel jäi kopsupõletikku. Teist korda oli kopsupõletik nüüd sügisel kui uuesti kolmesena päris lasteaiarühma läks.
Peale seda olen teda nüüd kodus hoidnud ja lasteaeda pole pannud.
Kas kolme-nelja aastane peab tingimata lasteaias käima ja kas sealt saadav kasu kaalub teie hinnangul üles selle pideva külmetushaiguste põdemise? Kuna olen veel kaks aastat noorema lapsega kodus, on mul üldiselt võimalik ka vanemat last kodus hoida. Kuna laps on olnud aasta jooksul kaks korda kopsupõletikus, kas soovitate vaktsineerida pneumokokk nakkuse vastu ja kui jah, siis kas vaktsineerimisega peaks ootama suveni kuni kindel et laps täiesti terve? Kas selline tihti ja kergesti põdev laps võib käia ujumistrennis või peaks seda vältima?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Lasteaed on arendav keskkond - suhtlemine eakaaslastega, käeline tegevus, liikumine, laulmine jne. Kui aga laps põeb sageli, siis tuleb kaaluda kasu ja kahju vahekorda. Väikelapsed, eriti lasteaias käivad, põevad aastas 7-9 korda, see on üsna tavapärane. Kaks kopsupõletikku aasta jooksul ei ole väga tavapärane, aga kui ta on neist ilusti paranenud, siis pole muretsemiseks põhjust. Kas kindlasti oli tegemist kopsupõletikega, kas see tehti kindlaks kopsupildiga? Kui laps peaks veel lähiajal haigestuma kopsupõletikku, siis võiks konsulteerida lastearstiga. Lasteaias käimise osas tehke nii, nagu teile tundub. Kui saate ja tahate poega talvel kodus hoida, siis las ta olla kodus. Kevade poole, kui hingamisteede haigusi on vähem, võiks ju uuesti proovida lasteaias käimist.
Pneumokokid on ühed kopsupõletiku tekitajad ja nende vastane vaktsineerimine aitab pneumokokkidest tingitud haiguste vastu. Paljudes riikides on pneumokoki vastane vaktsineerimine riiklikus immuniseerimiskavas. Arvan, et vaktsineerimine on kasulik. Last võib vaktsineerida sõltumata aastaajast, laps peab olema süsti tegemise ajal lihtsalt terve.
Ujumistrenn kindlasti parandab-kiirendab lapse kehalist arengut. Haigused tekivad ikkagi kokkupuutel haigetega või haigustkandvate inimestega ja kui trennis käib palju lapsi või trenn toimub suures rahvarohkes ujulas, siis on suurem tõenäosus haigustega kokku puutuda ning haigeks jääda. Treening iseenesest sagedamini põdema ei pane, trenn pigem parandab vastupanuvõimet haigustele.
Lugupidamisega,
Tiia Voor