streptokokk bakter 14.05.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, sooviksin teada täpsemalt streptokokk bakterist. Mul on 2 last, esimene on 4-aastane ja teine 2-kuune. 4-aastasel lapsel on olnud väga palju kordi streptokokk bakter ja seda alates esimesest elukuust, siis oli bakter hingamisteedes, sel aastal leiti see bakter tal kakaaugust. Nüüd 2 kuud tagasi sündis meile teine laps ja paar päeva tagasi tuli tal palavik ja kerge nohu, köha ei ole ja kurk ka punane ei ole. Käisime kiirabis ja pissiproovi seest leiti streptokokk bakter ja kirjutati antibiootikumid välja. Mida ma saan teha, et see bakter mu lapsi ei ründaks? Kas on võimalik, et ma nakatan ise oma lapsi, et mul endal on see bakter veres, kuigi ma ise olen terve. Mind hirmutab, et mu teine laps hakkab sama moodi olema selle bakteri pärast väga tihti haige, sest esimesel lapsel esines seda bakterit esimestel eluaastatel 7-9 korda. Sel aastal on esinenud 1 korra. Andke nõu mida ma saaksin teha selle bakteri mitte saamises.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Streptokokk baktereid on palju ja erinevaid, ühed neist võivad tekitada haigust, mõned on aga kahjutud ja kuuluvad inimeste normaalse mikrofloora hulka. Ka täiesti terve Inimese nahal, seedeelundites, hingamisteedes võib mingil ajahetkel leida streptokokke, mis ei tekita mingisugust haigust, nad lihtsalt on seal olemas. Haigus võib aga tekkida siis, kui inimese immuunsüsteem ehk kaitsevõime mingil põhjusel nõrgeneb. Mõned streptokoki tüved tekitavad ka haigust iseenesest, nagu näiteks angiini, sarlakeid, kopsupõletikku.
Kuseteedehaiguste korral ei ole tavaliselt haigustekitajaks sterptokokk, seal on enamasti põhjuseks soolekepike ehk Escherichia coli. Kas olete kindel, et noorema lapse pissiproovist leiti streptokokk? Ka soolekepikesest (E. coli) tingitud põletiku korral määratakse raviks antibiootikumid.
Streptokokki ei saa vältida, nagu juba eespool kirjutatud on seda bakterit mingil ajahetkel igal inimesel. Kui aga näiteks ühel pereliikmel on parasjagu streptokoki poolt tekitatud äge haigus, näiteks angiin ehk mandlipõletik, siis peaks kasutama haige ainult haiguse ajal eraldi toidunõusid, vajalik on ka kätepesu.

Lugupidamisega,
Tiia Voor