Rinnapiimaga toitmine 16.04.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 3 nädalase poisi ema. Toidan teda ainult rinnapiimaga. 3 tunni tagant päeval ning öösiti nüüd 4 tunni tagant. Varasemalt kogu ööpäev 3 tunni tagant. Sagedamini ka siis, kui ta ise nõuab.
Sündides oli poiss 4020g ning miinimumkaal 3720g. Tänaseks, vanust 22päeva, on kaal 4900g. Poiss võtab nädalaga juurde ca 400g.
Küsimus selline, et kas on võimalik rinnapiimaga üle toitmine? Kas see on normaalne, et ta nii palju kaalus juurde võtab? Kas selline kaalutõus hakkab jätkuma igakuiselt? Kas peaksin püüdma kuidagi söömist piirama?
Milline on sellises vanuses lapse päevane unevajadus? Hetkel ta enamus päeva magab ning ärkab vaid söömiseks. Õhtuti on üleval ca 2 tundi enne ööund.
Lisaks veel selline küsimus, et kui pikalt ning mitu korda päevas peaks teda kõhuli panema?
Tänan vastamast

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Rinnapiim on lapsele parim. Mõnikord võtavad lapsed esimestel elukuudel ainult rinnapiima saades palju kaalus juurde, kuid kui laps muutub liikuvamaks, siis kaaluiive pole enam nii suur.
Rinnaga toitmise ajal reguleerib laps ise söömise sageduse. Rinnapiimaga ületoitmine ei ole võimalik, kui jälgite lapse soove ja ei paku piima kellaaja järgi. Mõne ema piim sisaldab lapse kasvu ja kaaluuiivet soodustavaid aineid, see on normaalne ja pole lapsel kahjulik. Kui laps hakkab roomama, siis ka kaaluiive väheneb. Esimesel elukuul lapsed magavadki enamuse aja ööpäevast (16-20 tundi), ärkavad vaid söögiajaks. Lapse kasvades unevajadus väheneb ja laps hakkab rohkem ärkvel olema, pooleaastane laps magab ööpäevas keskmiselt 14 tundi.
Kõhuli panna soovitatkse vastündinut enne toitmist mõnedeks minutiteks. Kui laps hakkab paremini pead hoidma, siis kõhulioleku aeg ka pikeneb, just nii kauaks kui laps seda soovib.

Lugupidamisega,
Tiia Voor