angiin ja jalavalu lapsel 25.02.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

7-aastasel (21kg) pojal nohu, palavik, kurk punane, kurgumandlid mädaplekkidega – angiin. Perearst määras antibiootikumikuuri – Amoksitsilliini suspensiooni 10 ml 3x ööpäevas.
Laps on ühe päeva rohtu võtnud ja hakkas kurtma jalavalu (sääre pealt, mõlemal jalal), jalad kanged ja kõnnib longates. Selle peale meenus, on sarnane olukord on olnud u 2 a tagasi, siis oli samuti mädane angiin palavikuga ja sama ravim. Lapse jalad valutasid siis nii kõvasti, et lausa käia ei saanud. Näitasime siis perearstile, kes ei osanud väga midagi arvata, jäi „jälgimisele“. Valud jäid pikapeale ära.
Samas oli ka 2014 a novembris angiin ja sama ravim, siis jalavalu ei kaasnenud.
Ingliskeelsest ravimiinfost leidsin viite, et Amoksitsilliini kõrvaltoime võib olla jala (selja jm) valu.
Samuti võib jalavalu olla vist angiini tõttu?
Millega võib olla tegu ja mida teha?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Jalavalu amoksitsillinist on väga vähe tõenäoline põhjus. Küll aga võib angiin ja igasugune muu palavikuga kulgev haigus tekitada jalavalu. Kui jalavalu püsib ka päras haigust ja amoksitsilliniga ravi lõppu, peaksite uuesti perearsti poole pöörduma. Perearst vaatab lapse jalad üle ja vajadusel suunab reumatoloogi konsultatsioonile, sest korduv angiinide põdemine võib põhjustada liigespõletikke.

Lugupidamisega,
Tiia Voor