Laps pissib äkki püksi ja alles siis küsib potile, vaatab vahel viltuse peaga, s.t. vasakule viltu 16.01.15 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tüdrukuga oli kõik korras 2014 a novembrini. Äkki panime tähele, et vaatab nagu viltuse peaga televiisori poole, vahel rohkem ja vahel vähem. Umbes samal ajal hakkas nagu pükse märgama ja alles siis potile küsima. Püksid on kergelt niisked. Selles ajal põdes laps tuulerõugeid ja novembris oli ka gripitaoline nohu-köha. Novembris juhtus ka selleine lugu, et esikus kukkus alla maast laeni ulatuv raske nurgariiul, mis oli asju täis. Riiul lajatas suure pauguga vastu maad küll lapsest küllaltki kaugel, kuid laps ütles selle peale, et ta nii ehmatas. Ägeda köha ajal kirjutas arst välja Bactrimi. Laps läks lasteaeda septembris ja on rääkinud ka, et hoiab lasteaias pissi kinni, sest ei taha seal pissida. Midagi pidi sellel ajal juhtuma. Nüüd viltuvaatamine natuke paranenud ja ka märgamine on paar korda päevas, kuid mure ikka jääb. On tunne nagu nende vahel oleks seos.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Viltuvaatamise üks põhjus võib olla topeltnägemine, laske silmaarstil seda kontrollida.
Pükste märgamise põhjuseks on kas ebapiisav põiekontroll või siis lihtsalt harjumuslik püksisirtsutamine või vale potirežiim. Kas ka öösel on püksid märjad? Kui ei , siis ilmselt on tegemist harjumusega. Laps peaks iga 2 -3 tunni järel pissil käima ja siis tuleb ka vaadata, kas ta teeb korraliku pissi või laseb ainult sirtsu. Kui ainult sirtsutab, siis tuleb lapsele selgitada, et ta peab põie rahulikult tühjaks pissima, vastasel korral jääb pidevalt põide mingi kogus pissi ja põis täitub kiiresti ning tekibki sirtsutamine. Võimaldage lapsele turvaline juurdepääs WC-sse ja lapse kasvule vastav/kohandatud WC pott, kusjuures oluline on täistalla toetus, kui laps istub WC potil. Vältige kõhukinnisust, sest see soodustab pissimise häireid.

Kui silmaarst on kindel, et lapsel pole kahelinägemist ega muud silmahaigust ning püksi pissimine on ainult päevane mure, mis taandub kindla potirežiimiga, siis pole nende kahe asja vahel seost, kui siis ainult lasteaeda minekuga seoses tekkinud väike stress.

Lugupidamisega,
Tiia Voor