9-kuuse toitumine 26.08.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen pisut segaduses lapse toidukoguste ja toitumiskordade osas. Lapse perearst andis mulle kunagi brošüüri "Imiku toit ja toitumine" (Eesti Lastearstide Selts 2012) ja seal on tabel, kus on 9 kuuse lapse lisatoidu päevane kogus 250 g. See oli mul enam-vähem orientiiriks, kuigi iga päev ma kramplikult ei kaalunud toitu. Meie perearst oli puhkusel ja kui me pöördusime asendaja poole lapse kõhukinnisuse teemal, siis tema väitis, et 250 g peab olema ühe lisatoidu korra kogus. Ning andis mulle Aptamili brošüüri "Kuidas toita tervet imikut". Seal on tõesti oluliselt suuremad lisatoidu päevased kogused.
Laps võttis viimase kolme nädalaga juurde 100 g ja kakamine on tal sünnist saati väga harv. Ainult rinnapiimaga pidigi normaalne olema kui ka 10 päeva tagant kakab, aga lisatoiduga korra nädalas vist normaalne pole. Kakab alati nuttes.
Niisiis, asendusarst käskis toidukoguseid suurendada ja probiootikume anda. Kakamine on sagenenud, aga lisatoitu mu laps rohkem kui 250 - 300 g päevas ei söö.
Millist arsti ja millist väljaannet ma peaksin usaldama? Sisetunne ei luba mul ka lapsele rohkem sööki sisse toppida, kui ta tahab.
Ja küsin ka seda, kas selline päevamenüü on lapse vajadusi rahuldav:
7.00 - 9.00 (hommikune ärkamine on väga erinev) rinnapiim
10.30 - 11.30 puder (kaerahelbe, tatra või hirsipuder mingi mehuga) + rinnapiim
14.00 - 15.00 juurviljad (kartul, lillkapsas, suvikõrvits, kõrvits, porgand. Reeglina kahe - kolme kaupa) ja liha paar teelusikatäit +rinnapiim
17.00 - 18.00 rinnapiim
19.00 - 19.30 puder mehuga (tõstsin õhtuse pudru söömise hiljemaks, kuna viimasel toidukorral tundub mul vähe piima olema ja siis hakkab ta öösel rohkem piima tahtma)
20.00 - 21.00 rinnapiim
03.00 - 05.00 rinnapiim
Söömised jäävad eelpoolnimetatud ajavahemikku. Sõltub reeglina tema magamistest.
Näputoiduna olen talle andnud mustikaid, vaarikaid, maisipallikesi (spetsiaalsed näputoidu omad), kartuli ja suvikõrvitsa keedetuid pisikesi tükke. Tavaliselt kuskil pealelõunasel ajal.
Laps on ka allergiline munale ja piimale ning tõenäoliselt veel millelegi (ei ole suutnud välja selgitada, kuigi näonahk on nüüd juba parem, aga põlveõndlad ilma Sibicordita ei parane).

Kas ma olen õigel teel või toidan oma last vähe?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Minule kättesaadavate soovituste järgi on lisatoitu kogused nii Eesti Lastearstide Seltsi (250 g) kui ka Aptamili (200-300 g) juhistes sarnased.
Lisatoidu kordi võiks olla päevas 3-4: hommikul puder + rinnapiim, lõunaooteks rinnapiim, lõunasöögiks köögiviljapüree lihaga/kalaga + rinnapiim, õhtuooteks puuviljapüree + rinnapiim, õhtusöögiks puder või lihata köögiviljapüree + rinnapiim ja hilisõhtul või öösel vajadusel rinnapiim. Selles vanuses võiks laps süüa peeaegu juba kõiki toite, väljaarvatud imikule sobimatuid teravamaitselised, suitsetatud, grillitud, lisaaineid sisaldavad toidus ja teie lapse puhul ka muna ja piim, kui viimaste allergia on allergoloogi poolt diagnoositud.
Kui laps kaldub kõhukinnisusele, siis soovitatakse anda võimalikult palju lisatoitu, aga siiski ettenähtud koguses, sest tõepoolest rinnapiim seeditakse nii hästi ära, et ei teki jääki, mida välja kakada. Ka tuleks putru teha täisteradest, kusjuures riisi ja mannat püüda vältida. Kõhukinnisuse korral sobivad puuviljadest pirn, õun ja ploom ja kõik köögiviljad.
Nahalööbe põhjusena on vaid ca 30% toiduallergia. Nahalöövet ägestavad ka paljud muud tegurid peale allergia, Nii näiteks võib löövet ägestada ka haigus, higistamine, kratsimine, valed pesu- või nahahooldusvahendid. Alati ei peagi lööbe tagant otsima allergiat.
Olete õigel teel!

Lugupidamisega,
Tiia Voor