8,5 kuuse beebi maksanäitajad 13.08.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu beebil oli juba sünnitusmajas seljal kerge lööve. Arstid arvasid, et sellest, et mina sõin pähkleid. Lööve on käinud edasi-tagasi, olen toitumispäevikut pidades jõudnud jälile, et löövet tekitavad piimatooted, tomat ja veel mõningad toiduained. Mingil hetkel läks lööve päris hulluks- selg oli täiesti kärnas, kael vereni koorikutes. Sellel hetkel tegi lastearst allergiatestid ja muud analüüsid (kilpnääre, põletik jne.)
Kõik analüüsid olid korras.Välja arvatud üks maksanäitaja, mis võib olla 50? kuid minu lapsel oli 80. Arst ei muretsenud, ütles, et kordame analüüsi mõne aja pärast. Ise ma ka ei muretsenud, sest olin omale nädalas korra klaasi veini lubanud ja mõtlesin, et see on maksanäitaja kõrgeks ajanud. Otsustasin, et ei võta enam lonksugi alkoholi, et lapse tervist mitte kahjustada. Möödas on 2 kuud, kordasin analüüsi (tõsi, 12 päeva enne analüüsi andmist jõin klaasi valget veini). Maksanäitajad olid ikka kehvad.Number oli küll langenud 80-lt 70-le, kuid siiski.
Nüüd olen väga mures. Kas võis see 12 päeva tagune klaas veini analüüsi mõjutada? Kas lapsel võib olla mõni tõsine maksahaigus?
Laps ise on väga tegus ja rõõmus, arsti sõnul väga hästi arenenud. Küll on kaaluiive väikesevõitu, ta kaalub hetkel 8100gr, sünnikaal 4120gr.Viimase 2 kuuga on juurde võtnud u 500g, enne seda oli kaal langenud (hakkas ka roomama), esimesel kahel kuul võttis üle 500gr juurde.
Olen väga mures. Palun võimalikke variante, mis võib selle näidu tõusu põhjustada.Ise ma ravimeid ei ole tarvitanud, küll aga joon iga päev 2 piisavalt suurt tassi kohvi.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kahjuks ei ole kirjas, milline maksanäitaja oli üle normi. Mõõdetakse kahte ensüümi : aspartaadi aminotransferaas (ASAT), mille norm on kuni 1 aastani 89 U/l, ja alaniini aminotransferaas (ALAT) norm on kuni 1 aastani kuni 59 U/l.
Kindlasti ei mõjutanud teie poolt joodud klaas veini analüüsi tulemusi. Kui oleks lapsel maksahaigus, siis oleks maksaensüümide tase tõusnud mitu korda st tulemus oleks sadades.
Laps võtab elu esimesel poolaastal kaalus juurde ca 600-800 g kuus ja teisel poolaastal ca 400 g kuus.

Lugupidamisega,
Tiia Voor