Adenoidi operatsioon 20.02.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Lapsel nohu olnud väikeste vahedega nüüdseks juba u.8 kuud. Viimane nohu lõpuks juba paksem ja rohekas. Hetkel ainult õues ja vesine. Viimase kolme kuu jooksul ka kaks kõrvapõletikku( ei ole mädased) koos kõrge, mitu päeva kestva palavikuga. Läbi teinud seega 2 AB kuuri. Röntgenpilt on tehtud ja näitab 2/3 ninaneelust adenoidi. Kurgumandlid natukene turses. Päevasel ajal hingab ilusti nina kaudu, öösiti hingab nina kaudu üpris häälekalt. Kuid mingi hetk jääks nagu hingamine seisma ja siis ahmib korraks õhku. Kuulen tema hingatamisi teise tuppa. Vahel ärkab nuttes. Uni on rahutu. Mõnikord ka vaikselt norskab. Kõrvaarstil käidud ja tema arvas, et tuleks teha operatsioon. Aja saime 10. november.
Laps on olnud vähese söömisega umbes sellest ajast, kui sai üle mindud kodutoidule- kas seliist isutust võib tekitada adenoid? Kas on võimalik, et 10. novembril opile minnes on adenoid ise taandunud? Kui suur on võimalus, et nii väikesel lapsel see uuesti tekib? Kas Teie arvates on selliste näidustustega operatsioon õigustatud?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui adenoid täidab 2/3 ninaneelust ja lapsel on pidev nohu ning korduvad kõrvapõletikud, on adenoidi eemaldamine vajalik. Adenoid on lümfikude, mis nii väiksel lapsel üldreeglina iseenesest ei taandu, pigem kipub see veelgi suurenema. Iseeneslik vähenemine hakkab toimuma koolieas. Kui operatsiooni käigus saadakse adenoid täielikult eemaldada, siis see uuesti tagasi ei kasva.

Lugupidamisega,
Tiia Voor