Laps kukkus voodist 21.02.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, minu 10k laps kukkus voodist maha u 50 cm ja kõhuli. Võtsin ta sülle ja ta rahunes paari minutiga. Algselt tundus kõik korras olevat ja ei osanud midagi kahtlustada. Järgmisel päeval tekkis lapsel köha ja nohu. Muidu on ta alati päevaund maganud hästi, aga ülejärgmisel päeval peale kukkumist on asi muutunud. Öösiti on esinenud rahutusi aga nüüd on päevauni väga lühikeseks jäänud. Kui enne magas 2x 2h ja jäi ise väga kergelt magama, siis nüüd on maganud 2x pool tundi kuni tund ja magama jääb läbi suurte raskuste. Ka öösel on uni veel rahutum. Samuti ei söö ta midagi, ainult joob ja natuke RPA-d. Muretsen, et kas see võib olla kukkumisest või seostub see viirusega. Tänud.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tõenäoliselt on rahutuse põhjuseks viirushaigus. Kui näiteks lapsel on nohu, siis ta magabki halvasti ja ka lutipudeliist imemine võib olla häiritud. Viiruse ajal võib laps keelduda tavapärases koguses piimasegu ja joogi tarvitamisest, siis peate pakkuma talle sööki ja jooki lihtsalt sagedamini.
Ajutrauma üheks tunnuseks on oksendamine ja iiveldus, seda pole Teie lapsel olnud ja käitumise muutus tekkis alles ülejärgmisel päeval – ajutrauma jaoks hilja. Seega loodan, et halva isu ja rahutuse põhjuseks on ikkagi köha ja nohu.
Palun ärge jätke last ilma järelvalveta voodi peale! Kukkumisel võivad olla halvad tagajärjed! Palun lugege juhendit „Imikute ja väikelaste vigastuste vältimine“ http://www.ravijuhend.ee/ravijuhendikasutajale/patsiendijuhendid/13/Imikute+ja+v%C3%A4ikelaste+vigastuste+v%C3%A4ltimine , et ennetada õnnetusi!

Lugupidamisega,
Tiia Voor