Õrn palavik ja kõhuvalu 20.02.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

7-aastasel pojal on kaks nädalat olnud kerge palavik - kõigub 36,8 ja 37,2 vahel. Korraks oli ka 37,4. Pidevalt kõht valutab, vahel ka pea ning on halb enesetunne. Kõht lahti pole, kuid vahel ütleb, et on tunne, nagu tahaks oksendada. Viimast ta siiski teinud veel pole. Kõhuvalu on ta kurtnud mitme aasta jooksul pidevalt. Olen proovinud ka piimatooteid menüüst välja jätta (mu isal on lapsest saati laktoositalumatus) ning anda aluselisemaid toite (mul endal tuvastati 5-aastasena mao ülihappesus), kuid kõht valutab tal endiselt. Perearst ütleb, et see kõhuvalu on normaalne, sest ta alles areneb välja ning pimesoole probleem see ei ole. Rohkem variante ei pidavat olema. Palaviku põhjuseks pakuti viirust. Uuritud pole midagi ega kuhugile edasi saadetud. Minu jaoks tundub see veidi kahtlane ning teeb nõutuks. Kas ma pean ootama, et tal palavik ja kõhuvalu kunagi ise ära kaovad või saan ma midagi ette võtta?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Kõhuvalu on lastel sage probleem. Kõige sagedamini esinebki nn funktsionaalset kõhuvalu. See on selline valu, millele ongi iseloomulik lühiaegne valu. Laps tavaliselt ei katkesta valu tõttu oma tegevust ning puudub ka öine kõhuvalu. Valu iseloom ja kestvus võivad varieeruda ja lapsed lokaliseerivad valu sageli naba piirkonnas. Ka pole sel puhul kõhukinnisust ega -lahtisust ja lapse kaka on normaalne. Samuti laps kasvab ja võtab kaalus juurde, seda on hõlbus kontrollida kaalu- ja kasvugraafikult. Ka analüüsides pole haiguslikke muutusi. Sellistele kõhuvaludele on iseloomulik, et pikalt kestnud kaebused ei halvenda lapse üldseisundit, küll aga võivad kaasneda ka peavalu ja unehäired.
Miks selline valu tekib, päris täpselt ei teata. Arvatakse, et vahel tekivad lihtsalt sooles kokkutõmbed, mida tuntakse valuna. Mõnikord tekib stressi- või pingesituatsioonis lapsel kõhuvalu, see tähendab, et ta tunnetab pinget/ärevust kõhuvaluna.
Funktsionaalsest kõhuvalust tõepoolset laps nö kasvab välja. Aitab ka kui näiteks koolis või kodus on pingesituatsioon, siis tuleks pinge- ja stressisituatsioonide ning ülekoormuse põhjused kõrvaldada. Väga oluline on toitumise korrapärasus ja mitmekesisus. Lapse toit peaks sisaldama kõiki olulisi komponente – teraviljatooteid, liha, kala, mune, piimatooteid (hapendatud), puu- ja köögivilju ning toidurasvu. Abiks võib olla ka mõõdukas füüsiline koormus.
Vaid umbes 10-15% kõhuvaluga lastest leitakse mingi seedetrakti tõsisem haigus. Siis valutab kõht ühest kindlast kohast, valu on püsivama iseloomuga, esineb seoses söögiaegadega ja valu võib olla ka öösel. Laps kaal ja kasv võivad pidurduda ja roojas on muutused (näiteks vedel, limane, verine, musta värvi).

Selline väike kehatemperatuuri tõus, kuni 37,4 C, võib olla põhjustatud viirusest, aga see ei pruugi üldse mitte olla palavik, vaid hoopis termoregulatsioonihäire.
Kui on kahtlus haiguslikule palavikule tuleks mõõta üheaegselt kehatemperatuuri pärakust ja kaenlaalusi. Palavikuks peetakse, kui kehatemperatuur mõõdetuna pärasoolest on üle 37,6 kraadi. Kui kaenlaalusi on temperatuur näiteks 37,4 , aga pärakust 37,5, siis ei olegi tegemist palavikuga vaid termoregulatsioonihäirega, mis võib lastel olla pärast viirushaiguse põdemist mitu nädalat. Kaenlaalusi mõõdetuna võib kehatemperatuur olla veidi kõrgem vahetult pärast sooja teki all olemist või füüsilist koormust.

Lugupidamisega,
Tiia Voor