Probleemid pissil käimisega. 11.12.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Meil on mure 4-aastase tütarlapsega. Nimelt siis laupäeval hakkas laps tihedalt pissipoti peal käima ...pühapäeval istus terve päev põhimõtteliselt poti peal ja kaebas, et tal pissi/kaka häda ja et kõht valutab. Andsime pühapäeva õhtul lapsele Duphalaci, et ehk lapsel kõht kinni ...õhtul jäi laps poti peale magama, kuni siis lõpuks une pealt oli nõus potist loobuma varahommikul ärkas laps taas, et pissihäda ja tahtis jälle poti peale...esmaspäeval sama asi: laps tahab koguaeg potile minna ja istub seal, kuid võrreldes pühapäevaga on nõus rohkem ilma potita olema ja käib toimetab vahepeal ringi. Kuna lastearsti kätte ei saanud, rääkisime lastearsti õega, kes ei osanud erilist nõu anda meile, ütles et kas laps kurdab kõhuvalu v sügab peput, et ehk ussid, aga laps seda ei tee ja kõhuvalust saime võitu, kui Duphalac kõhu seedimise korda tegi...käskis anda pissiproovi, kuna laps öösel pissib tihti, ei saanud me kahjuks täna (teisipäeval) proovi anda, kuna vastu võetakse proove 8-11 ja selleks ajaks ei olnud laps piisavat kogust pissinud...siiamaani nüüd ongi nii, et laps enamus aeg pissipoti peal, kartes et muidu tuleb piss või kaka püksi...laps ei ole kunagi saanud karistada sellise asja pärast, et tal peaks olema hirm...oleme nüüd palju lugenud selle kohta ka internetist, et sellises vanuses lastel enne ka olnud nii, et järsku hakkavad kogu aeg potil olema ja istuvad seal, et pidi ise mööda minema...ja samas oleme netist lugenud, et lapsed pidid väljendama enda emotsioone nii, kui ei oska neid ise hästi seletada või nendega toime tulla, siis pidi hakkama keha nende eest seda tegema ...tänaseks olemegi 3 päeva juba peaaegu kogu aeg poti peal veetnud, laps ei kurda mitte millegi üle, lihtsalt ongi, et kardab kui püksid jalga panna, siis tuleb piss...tahtsime nõu küsida, et mida peaksime tegema ja kas see läheb ise mööda või tuleb otsi mingisugust abi kuskilt...sest täna nt.hakkasime õue end sättima. Laps lasi end riide panna, kui järksu hakkas nutma, et ta ei taha et piss püksi tuleb ja läks jälle poti peale...Laps nagu kardabki seda, et kui püksid jalga panna, siis tuleb piss püksi ...lapsel ei ole kunagi olnud probleeme püksi pissimise või kakamisega ...ei oska enam seisukohta võtta.

Ette tänades!!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kindlasti peab tegema pissiproovi, et välistada kuseteede põletik, mis võib anda ka ärritustunde ja sagedase pissimise. Ka vaadake, ega häbemepiirkond ei ole punetav, ka siis võib väike kogus pissi ärritada punetavat kohta ja tekitada pissimistunde. Kui pissiproov on korras ja punetust ei ole, siis võib olla tegu tõepoolest põie tühjenemise regulatsiooni häirega. Ka täitunud sool, mis tekib kõhukinnisuse korral, segab korralikku põie tühjendamist ja võib tekitada nö sirtsutamise.
Tehke lapsele soe istevann ja laske tal seal istudes pissida, vahel aitab see lõpetada sagedase pissimise.
Kindlasti on vaja kannatust ja positiivset mõttelaadi mõlemale osapoolele, nii lapsele kui ka lapsevanematele. Pott peab olema lapsele mugav, see tähendab, et laps ei oleks potil liiga kägaras - väike pott - ega ripuks jalad õhus - liiga kõrge pott, nii saab põie korralikult tühjendada.

Edu soovides,
Tiia Voor