Kõhukinnisus 11.10.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu laps saab kahe päeva pärast 1 kuu vanuseks ja probleem on selline- kuna lapsel olid juba kolmandal päeval gaasivalud, siis alustasin arsti soovitusel Espumisani andmist. Praeguseks on probleem lapse gaaside välja tulemise ja kakamisega. Laps punnitab kõigest väest ja ei midagi, tulemus on vaid hale nutt ja häiritud uni. Lõpuks, kui laps paari päeva pärast kakab, seda suure vaevaga, siis on kaka kollane, kuid nagu kõva kartulipuder (mitte vedel, nagu seda oli peale sünnitust) ja lõhnab väga halvasti. Laps saab juba alates sünnist lisatoitu ja rinnapiima ning ka arsti soovitusel Gefiliuse tilkasid. Olen ka mitu korda piimasegu vahetanud (esimene oli Aptamil-laps oli rahutu ja tekkis lööve, teine Hippi-mis pani kõhu täiesti kinni ja nüüdseks olen jäänud Tutteli toidusegu juurde) tundub, et asi ei ole ikkagi gaaside väljatuleku osas ja kakkamise osas muutunud. Laps pidevalt punnitab, aga ei midagi. Olen veel proovinud soojakotti, massaaži ja Cuplatoni. Mida ma veel peaksin tegema, sest last sellises olukorras vaadata on lihtsalt südantlõhestav.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tavaliselt tekivad koolikud kahe-kolmenädalasel imikul ja kestavad kolmanda-neljanda kuuni, vahel harva ka kauem. Koolikuid esineb 10–30% lastest, võrdselt nii poistel kui ka tüdrukutel, võrdselt nii rinnapiima kui ka piimasegu söövatel imikutel. Lapse ületoitmine võib koolikute teket soodustada. Ka suitsetavate emade lastel või n-ö passiivselt suitsetavatel ehk tubakasuit¬suga kokku puutuvatel imikutel on koolikuid tihedamini. Koolikute tekkepõhjus ei ole täpselt teada. Arvatakse, et laps neelab söömise ajal rohkesti õhku ja kui see ei tule pärast toitmist välja, siis magu venib ja tekitab valu. Nuttev laps aga ahmib makku veelgi õhku. Jämesooles tekib alati gaasi ja laps puuksutab selle tavaliselt välja. Koolikute puhul kogunevad gaa¬sid sooltesse ning et väike laps on veel väheliikuv, ei suuda tema kõhulihased kogu¬nenud gaase sooltest välja suruda.
Koolikute ärahoidmiseks ja raviks pole ühtki väga head rohtu. Parim ravim on aeg – koolikud mööduvad millalgi iseenesest, enamasti pärast nelja elu¬kuud. Ka gaasivalu-ravimid ei pruugi koolikuid oluliselt leevendada. Koolikute korral hoidke last süles, teie soojus lõõgastab tema kõhulihaseid. Kiigutage beebit rahulikult, laulge või kuulake koos rahustavat muusikat. Ka soe vesi mõjub lõõgastavalt ja rahustavalt, nii võib abi olla soojast vannistki. Mõnikord aitab ka lapse kõhu päripäeva mas¬seerimine ja jalgade kõhule painutamine.
Lühiaegset kõhukinnisust esineb imikutel üsna sageli.
Kakamise sagedus kõigub imikueas väga suurtes piirides. Rinnapiima saav laps võib kakada esimestel elukuudel pärast iga toidukorda, ent vahel ainult kord nädalas või veelgi harvem. Mõlemad kakamissagedused on normaalsed. Piimasegu söövad lapsed kakavad harvem kui rinnapiimabeebid. Kuna Teie laps nii rinnapiima kui ka piimasegu, siis kakamise sagedus võibki olla väga erinev, näiteks üle päeva. Kõhukinnisusest on põhjust rääkida siis, kui väljaheide on kõva, laps kakab harva (alla kolme korra nädalas) ning kakamine põhjustab talle vae¬vusi. Ekslikult võib kahtlustada kõhukinnisust, kui laps saab vähe toitu ning ei kaka seetõttu, et soolestikku piisavalt jääke ei tekigi. Toidusegu või lisatoitu saava lapse toidu kogust on lihtne kindlaks teha, kui liita kokku ööpäevas söödud toidu ja joogi hulk. Kindel on see, et kui laps võtab kaalus hästi juurde ja kasvab, siis saab ta piisavalt süüa.
Seedeprobleemide korral paraneb olukord mõnikord siis, kui rin¬naga toitev ema sööb vähem piima ja piimatooteid, muna, pähkleid ja nisu. Piimasegudest võib proovida Aptamil Comfort või Aptamil Lactofidus.

Edu soovides,
Tiia Voor