Heintaimede allergia 09.07.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen teie juures korduvalt oma lapsega käinud. Hetkel olen välismaal ja ei saa kuskilt väga abi. Laps sa juuni algusest Zürtecit, mis suurt mõju ei avaldanud. Siis kirjutas perearst välja Aeriust, mida sai ka 7 päeva. See samuti erilisi tulemusi ei andnud. Vahepeal esines silmade punetust, kuid võib-olla siis Aerius aitas, kuid teisi sümptomeid ära ei võtnud. Seejärel kirjutas perearst välja Loratin 10 mg. Võttis seda 17 päeva. Algul tundus, et aitas, kuid siis ikka aevastas (eriti öösiti) ja sügas oma kurgulage. Kurgulael juba verevalumid sellest. Samuti viimased päevad kaebas peavalu. Otsustasin rohu ära jätta, sest suurt mõju sellest pole. Samuti on Loratini kõrvalmõjudeks märgitud peavalu. Hetkel saab veel Monkastat alates 15. juunist. Sümptomiteks ongi hommikul nina kinnisus, aevastamine (eriti öösiti) ja kurgulae sügelemine (eriti öösiti). Nina puhastan Humeriga ja saab siis hetkel Monkastat. Muid ravimeid hetkel ei anna, kuna polnud toimet. Tuleme Eesti tagasi 20. juuli paiku. Kas peaksime teie juurde uuesti vastuvõtule tulema? Tahtsingi küsida, et kui ma nüüd lapsele ühtegi allergia rohtu ei anna, kas siis võib see minna üle astmaks? Nüüd kaks päeva pole ta saanud ühtegi allergiarohtu ja hetkel pole sümptomid hullemaks läinud võrreldes selle ajaga, kui sai rohtu. Samas on praegu õitsemise kõrgaeg.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Esmalt pean ütlema, et mina ei näe Teie ega Teie lapse nime, kui vastan küsimusele, seepärast ei ole järgnev jutt isikuline.
Õietolmuallergia korral peab võtma tsetirisiini või desloratadiini või loratadiini iga päev kogu õietolmu hooaja. Kui vaatamata igapäevasele ravimi võtmisele ikkagi on nohu, peab lisaks ninna pihustama Flixonaset või Nasonexi või Rhinocorti ja silmakaebuste korral silma tilgutama Opatanoli või Lecrolyni või Allergodili. Neidki ravimeid peab kasutama iga päev.
Jätkake ka monkasta võtmist.
Õietolmuga kokkupuute vältimise nõuanded leiate www.allergialiit.ee
Õietolmuallergia korral võib olla tegemist oraalse allergia sündroomiga. Selle puhul tekib teatud toitude söömisel suus, kurgus sügelus. Põhjuseks on õietolmude ja puu-ning juurviljade, pähklite jms valgu sarnane koostis, mistõttu tekib ristallergia, mille kohta lugege ka palun infot allergialiidu koduleheküljelt ja http://allergialaps.kolhoos.ee/stories/storyReader$149, http://allergialaps.kolhoos.ee/stories/storyReader$159.
Õietolmuallergia sümptomite tugevus sõltub õietolmu kogusest õhus, selle kohta leiate internetist infot. Seega, kui lapsel on näiteks valdavalt puude õietolmu allergia, siis praeguseks on puude õitsemisaeg läbi ja momendil tolmlevad heintaimed, augustis rohttaimed.
Kui vaatamata allergeenidega kokkupuute vähendamisele ja korrektsele ravimite kasutamisele püsivad allergianähud peaksite uuesti allergoloogi konsultatsioonile minema. Mina olen puhkusel 16.07 kuni 17.08.

Lugupidamisega,
Tiia Voor