Beebil kõhukinnisus ja väike kaaluiive 18.03.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Beebil on pidevalt kõhukinnisus, alguse sai, kui lisatoitu saama hakkas (5,5 kuuselt). Lisatoitu sai vähe, mõned lusikatäied kõrvitsat ja lillkapsast. Ikka oli kõht kinni. Kaaluiive oli ka väga väike 1,5 kuuga kõigest 200g. Arstide soovitusel suurendasin toidukoguseid, hetkel sööb 3x päevas ja saab rinnapiima peale sööki päeval ja öösel sööb ka paari tunni tagant. Hetkel 10- kuune, kaalub 7,1kg ja pikkust on 72cm. Tihti pean ka Duphalaci andma, et kaka pehmem oleks. On näha, et ta punnitab päevas mitu korda, aga kakat välja ei saa. Kui saab kakatud, on need väikesed pabulad. Sööb kaera- ja hirsiputru pirni või ploomipüreega, lõunaks enamasti kõrvits kanalihaga ja õhtul jälle putru puuviljadega (puuviljapüree osakaal suurem kui pudrul). Ei teagi, mida ette võtta, kas anda talle veel rohkem süüa, et kaal tõuseks või jätta ära liha, et rauast kõhukinnisust ei tekiks? Või peaks rinnaandmise lõpetama? Vett ta väga juua ei taha, rp on põhiliseks vedelikuallikaks hetkel. Või peaksin Duphalaci kuuri tegema, et kaka pehmem oleks ja laps ise kakat kinni ei hoiaks? Muidu laps rõõmus ja tubli arerenud hästi, kõnnib tugede najal, istub jne.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõhukinnisusest on põhjust rääkida siis, kui väljaheide on kõva, laps kakab alla kolme korra nädalas ning kakamine põhjustab talle vaevusi. Ekslikult võib kahtlustada kõhukinnisust, kui laps saab vähe toitu ning ei kaka seetõttu, et soolestikku piisavalt jääke ei tekigi. Kümnekuune laps peaks saama ca 300 g lisatoitu so tahket toitu päevas, lisaks rinnapiima nii palju nagu ta soovib. Lisatoitu võiks laps saada 4-5 korda ööpäevas. Hommikusöögiks puder, lõunaooteks puuviljapüree, lõunaks köögiviljapüree liha või kalaga, õhtuooteks puuviljapüree või värske puuvili ja õhtusöök köögiviljapüree lihata või puder.
Kõhukinnisuse korral võib lapsele pakkuda seedetrakti tegevust soodustavat sorbitooli sisaldavat pirni-, ploomi- või õunapüreed. Putru peaks keetma ise täisteratooteist, mis sisaldavad seedetegevust soodustavaid kiudaineid. Eelistada tasub nt kaerahelbeid, kõhukinnisuse korral vältida aga mannat ja riisi. Pudrule võib lisada üks-kaks teelusikatäit õli, mis muudab kakamassi pehmemaks.
Laps peab saama piisavalt vedelikku, rinnapiima sööv laps lisavedelikke ei vaja. Imiku lisatoit peab olema vaheldusrikas, sisaldades puu- ja köögivilju, täisteravilju ja liha. Kindlasti ei tohi menüüst liha välja jätta, sest siis tekib oht raua vaegust tingitud kehvveresuseks.

Kõhukinnisust põhjustab enamasti seedetrakti tegevushäire ja harva on selle põhjuseks mingi haigus. Kõhukinnisus tikub süvenema, kui lapsele teeb kõva rooja väljutamine valu. Kui kakamine on valulik, hakkab laps kakat pärakus tahtlikult kinni hoidma ja kõhukinnisus süveneb veelgi. Üliharva põhjustab kõhukinnisust seedetrakti väärareng.
Kui kõhukinnisus on tekkinud pärast valulikku kakamist, peab kõigepealt jõudma selleni, et kakamass oleks pehme ja selle väljutamine ei tekitaks lapsel ebamugavust. Vahel on abiks vaja ka ravimeid, näiteks Duphalac 1-2 ml/kg kehakaalu kohta iga päev kuni kakamine muutub regulaarseks ja valutuks.
Lühiaegset kõhukinnisust esineb imikutel üsna sageli. Kui see kestab aga üle kahe nädala ja dieedimuutus ei aita või kui kakamine põhjustab lapsele korduvalt vaevusi ning lapse kaaluiive on kehv, tuleb pöörduda arsti poole.

Edu soovides,
Tiia Voor