Potitamine 21.02.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Küsimus puudutab minu 2a tütre potitamist. Nimelt keeldub ta potil käimisest. Ta ei ole kunagi potil käinud, oleme aeg-ajalt üritanud harjutada peale 1,5 aastaseks saamist, aga tulemusetult. Muidu nutikas tüdruk ja saab aru, mis ja milleks pott on. Ise seletab veel üle, et oleks pidanud potti pissima. Oleme teinud rollimänge, õpetanud nukke potile, aga tulemusetult. Aga on näha, et hoiab häda viimase hetkeni kinni ja kui kriitiliseks läheb, hakkab emme sülle küsima, aga kui üritan teda sellel hetkel potile sundida, siis tuleb hüsteeriline protest. Hetkel käib päevad läbi aluspükstega ringi, teeb kõik oma hädad maha. Oleme mõelnud välja kõikvõimalikke motivatsioonipakette, küll kleepsud, kommid jms. Need tunduvad küll talle huvi pakkuvat, aga ta igal juhul keeldub pigem potist. Pärast kui on maha pissinud, siis mainib veel, et nüüd kleepsu ei saagi. Tundub, et on mingisugune psühholoogiline tõrge, kuidas sellest võiks üle saada? Käib lasteaias ka, kus on ta ainuke mähkmetüdruk ja tundub, et tal on natuke piinlik. Seal ta istub niisama potil ja nukk ka, aga midagi potti ei tee. Tüdrukul on jalgadel ka allergiline lööve, mille põhjustajale ei ole jälile saanud, tundub, et kui piss mööda sääri alla jookseb, siis see tekitab kipituse, mille puhul vallandub suur ai-ai kisa. Ei ole osanud siiani seostada, aga võib-olla tekitab see kipitus pissimise hirmu, mistõttu ta hoiab pissi tagasi ja kardab ka potti pissimist. Kuidas asjaga edasi minna, kas peaks potitamise mõneks kuuks üldse katki jätma või võiks kasutada potitreeningu pükse, mis ei lase jalgadel uriiniga kokku puutuda ja jätkaks? Kas on üldse õige last potile sundida?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Mõningaid nõuandeid võite leida järgnevalt leheküljelt http://www.kliinikum.ee/doc/tervis_koigile/Info%20v%C3%A4ikelaste%20vanematele/Enurees.pdf
Sellel leheküljel on küll kirjas kuidas saada üle öisest pissimisest, kuid samad nõuanded kehtivad ka päevas pissimise kohta.
Millal hakkab laps täielikult kontrollima oma põie tühjendamist, varieerub indiviiditi suurel määral. Paljud 24-kuused lapsed olla suudavad päeval kuivade pükstega, aga mõne lapse puhul tuleb oodata kuni 3-aastaseks saamiseni, mõne puhul isegi kuni 5. eluaastani. Vahel võib potitreeningu tulemuslikkust mõjutada ja pidurdada mõni elumuutus (kolimine, lasteaeda minek, ema tööle naasmine, uue pereliikme sünd jne). Kuiv olemine ei võrdu lapse intellektiga, ka mõni väga tark laps võib hakata hiljem potil käima.
Potil käimise harjumuse tekkimiseks kulub 3 või rohkemgi kuud. Seega kannatlikku meelt. Kindlasti peab pott olema lapsele mugav, see tähendab, et laps ei oleks potil liiga kägaras - väike pott - ega ripuks jalad õhus -liiga kõrge pott. Pott peab olema alati kergesti kättesaadavas kohas, ka lapse jaoks. Alguses võib proovida, et laps istub riietega potil, võib olla õnnestub nii teda potti pissima meelitada. Seejärel harjutada ilma püksteta potil istumist ja pissimist.
Kui last vaevab kõhukinnisus, siis tuleb see probleem lahendada. Kõhukinnisuse korral ei tunneta laps oma põie täitumist ja õigeaegaset pissimise vajadust.
Potitreening kulgeb edusammudega ja tagasilöökidega. Kannatust ja positiivset mõttelaadi on vaja mõlemale osapoolele, nii lapsele kui ka lapsevanematele. Last ei tohi kunagi karistada ega naeruvääristada märgade pükste eest. Vahel on abi ka sellest, kui laps on koos lapsevanemaga või õe vennaga WC, et ta õpiks imiteerima WC käimist. Mõnikord aitab ka see, kui laps peab ise vahetama oma märgi pükse või mähkmeid. Laps peaks potil käima iga 2-3 tunni järel. Kui lapsel seostub pissimisega valutunne, siis on potitreening raske. Pissi sattumine lööbele tekitab kindlasti kipitustunnet. Soovitan kasutada lööbele tsinkisisaldavat kreemi. Lapse peput peske tavalise veega, ärge kasutage seepi ega muid pesuvahendeid, need võivad ärritada õrna nahka.
Kui laps on saab 4-aastaseks ja ikka püsib pükstemärgamine päeval, peab pöörduma arsti vastuvõtule.

Edu soovides,
Tiia Voor