Beebi kaka rohekas ja vedel 29.12.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Beebi on 4 kuud vana. Täna on laps kakanud mitu korda ja kaka on vedel olnud. Muretsema paneb see, et kakas leidus ka verekiude, värvus ei olnud ka õige, vaid rohekas ja kakas puristades, natuke nagu oleks vahutanud. Millest see võib tulla? Palavikku ei ole ja muidu on laps rõõmus. Eile proovisime ka mõned lusikad beebipüreed, mango maitselist. Kas asi võib selles olla ja kas peaks kohe arsti poole pöörduma?
Ette tänades.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Kõhulahtisuse sagedasem põhjus on nakkus, selles vanuses rotaviiruslik kõhulahtisus. Siis muutub kaka vesivedelaks, värvus kollasest kuni roheliseni ja laps kakab sageli. Viirusliku kõhulahtisuse korral on kõige tähtsam pakkuda lapsele palju vedelikku, sest vedela kakaga kaotab laps vedelikku ning võib tekkida vedelikupuudus. Kui laps saab rinnapiima, siis võib last sagedamini rinnale panna. Apteegis müüakse Rehydron pulbrit, millest valmistatakse soolalahuse, kuna vesivedela kaka korral kaotab laps lisaks vedelikule ka soolasid. Seda pakutakse lapsele juua kas lutipudelist või lusikast pärast igat roojamiskorda.
Lisatoiduks võiks esimesena pakkuda hoopiski köögiviljapüreed. Ei ole hea esimesteks lisatoitudeks valida puuvilja- või marjapüreed, kuna magus maitseb imikule hästi, võib ta järgnevalt pakutud köögiviljadest ja putrudest keelduda. Korraga pakutakse üht ja ühest komponendist koosnevat uut lisatoitu, soovitatavalt kolme kuni seitsme päeva vältel. Iga uue lisatoidu pakkumist tuleb alati alustada väikesest, poole teelusikatäie suurusest kogusest, edaspidi toidukogust järk-järgult suurendades. Kui uus lisatoit tekitab lapsele vaevusi, siis loobuda sellest toidust 2 nädalaks ja seejärel proovida uuesti seda lisatoitu. Kui ka siis tekivad taas vaevused, võiks sellest konkreetsest lisatoidust loobuda paariks kuuks, teisi lisatoite võib pakkuda.

Lugupidamisega,
Tiia Voor