Lapsel hingamisraskus 31.10.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Meil on mure 3k vana tütrega. Eilsest saadik on ta hakkanud õhku ahmima iga kord, kui mängib, kui riietan teda. Ühesõnaga iga kord, kui toimub mingisugune aktiivne tegevus. Õhu ahmimine toimub paariks sekundiks, nagu tuul puhuks näkku ja ei saa hingata korraks. Nii on tunnis väga mitmed korrad. Käisime arsti juures (elame välismaal) ja arst ütles, et see on sellepärast, et laps sööb ennast üle. Aga see ei ole võimalik, kuna mul ei jätku piima lapsele ja annan vahel lisa.
Täna täpselt sama lugu. Läksime medõe juurde, kelle juures käime iga kuu kaalumas. Tema kuulas südant- ütles, et ei kuule midagi imeliku.
Õhtu poole laps oksendas läbipaistvat tatti välja. Ja hingates/õhku ahmides on kuulda, nagu oleks tatt kurgus. Nina on täiesti puhas ja märg pole. Nohu pole lapsel veel olnud, ei köhi. Vahel olen saanud suuri kolle ninast välja.
Kas võib tatt korgus olla põhjuseks, et lapsel on hingamisraskus ja jääb õhust puudu või see võib olla tingitud mõnest südameprobleemist, näiteks?
Kas tatt kurgus (ja seda on vist väga palju) on ohtlik nii väikesele?
Millest see tekkida võis ja kuidas ravida?
Kas selline õhupuudus on ohtlik lapsele, mida tuleks jälgida ja kuidas käituda?

Pean lisama, et meil oli 4 päeva tagasi vaktsineerimine (DTP I (difteeria+ teetanus+ t äisrakuline läkaköha + Hemofiilus) + OPV I (polümüeliit+Hemofiilus)+ meningiit
Kas võib sellel mingi seos olla hingamisraskusega?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ilma last nägemata on väga raske midagi sellise hingamisraskuse kohta ütelda. Lastel ongi hingamine ebaregulaarne, see tähendab, et nad teevad vahel hingamisese pause ja seejärel hingavad kiiremini. Usun, et Teie lapse puhul on tegemist just sellise situatsiooniga.
Kuna väiksed lapsed hingavad nina kaudu, siis nohu võib neil tõepoolest tekitada hingamisraskust. Väiksel beebil ei pruugigi nohu ninast välje voolata, sest enamuse aja on nad selili ning siis valgub nohu neelu.
Üle söömise kohta arvan ma, et võib-olla mõtles arst selle all toidutagasiheidet. Toidutagsiheide on täiesti loomulik asi ja see juhtub kuni paarkümmend korda ööpäevas. Mõnikord aga tuleb toitu maost söögitorru suuremas koguses ja toit satub ka kurku ning siis võib tekkida lapsel lühiaegne hingamispeetus ja õhu ahmimine. Südameriket ka ei kahtlustaks, kui laps on kaalus hästi juurde võtnud ja eakohaselt arenenud.
Vaktsineerimisega ma sellist ebaregulaarset hingamist küll ei seostaks.

Edu soovides,
Tiia Voor