Hingamise häirumine lutipudelist söömisel 01.06.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Selline küsimus, lapseke on ühekuune ja saab nii rinda kui ka lutipudelist, mure selles, et kui sööme lutipudelist juurde, siis tõmbab ta endale peaaegu alati söögi kurku ja siis ei saa moment hingata, see moment on lausa hirmutav vaadata. Olen pannud teda nii padja peale, et oleks kõrgemal, proovinud külili sööta, aga ikkagi alguses tõmbab kurku. Muret teeb tegelikult see, et kui ta nii tihti kurku tõmbab ja hingata ei saa sellel momendil, kas see lapse tervisele ka halvasti mõjub( just see hingamise seiskumine sekunditeks)peale seda hakakb ta muidugi nutma.

Ette tänades

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Rinnast ja lutist imemise tehnika on erinev, seepärast võibki laps vahel toitu kurku tõmmata. Kõige parem muidugi oleks, kui laps saaks ainult rinnapiima ja ei peaks mitut imemistehnikat rakendama. Kui aga Teil on piima vähe ja lapse ei võta kaalus juurde, peab andma lisaks piimasegu. Rinnapiim on lapsele parim ja täiuslikum toit esimesel poolaastal. Sealt saab imik kõik vajalikud toitained, vitamiinid, mineraalid ja ka kaitsekehad nakkushaiguste vastu. Andke lapsele rinda vastavalt tema soovidele ja las ta imeb rinda nii palju, kui ta tahab. Et piima oleks piisavalt peab ema ise tarvitama piisavalt vedelikku, sööma täisväärtuslikku toitu ja saama ka puhata-magada. Ka sagedasem imetamine soodustab piima teket ning soovitatakse toita last ühel toidukorral mõlemast rinnast.
Pudelist toites kontrollige, et lutis olev auk on tilluke, siis ei tule palju piima suhu ja piima kurku tõmbamise oht on väiksem. Kindlasti tuleb last ka pudelist toites hoida süles. Oluline on, et laps ei tõmbaks toitu hingamisteedesse. Kui ta köhima hakkab, siis köhib ta piima hingamisteedest välja.

Edu soovides,
Tiia Voor