Beebil kõht lahti juba 3 nädalat 17.03.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Minu peagi 4kuuseks saaval lapsel on kõht lahti juba 3 nädalat. Algas asi sellega, et tekkisid küünanukkidele täpid ja põsed läksid punaseks. Piirasin piima tarbimist oma menüüs. Nädala pärast lõi lapsel kõhu lahti, nii, et kakab iga söögikorra ajal, kaka tuleb suure purinaga (gaasid ka siis tõenäoliselt). Kaka on tihti roheline ja väga limane, vahel tuleb ainult rohelist lima. Hakkasin andma Protexin Restori ja andsime ka analüüsid, mis olid korras. Arst arvas, et siis on piimavalgu talumatus. Olen oma menüüst välja jätnud kõik piimatooted ja lisaks saab ta üks kord päevas Aptamil Allergy Care toitu, seda juba kaks nädalat. Tulemusi pole endiselt näha. Tähele olen pannud seda, et kui kakab peale lisatoidu saamist mingi aeg, siis on kaka teistsugune, nagu kohupiimane ja kollane, aga teistel kordadel täitsa vesine ja limane ja roheline ka tihti. Kas võib ka selline variant olla, et lapsele ei sobi enam rinnapiim? Olen juba väga mures lapse pärast.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Rinnapiim on lapsele parim toit, selles on kõik vajalikud ained lapse kasvamiseks olemas ja lisaks on rinnapiimas kaitsekehad, mida imikute toidusegus ei ole. Sageli kahtlustatakse piimaallergiat, kui lapsel on lööve ja kõhulahtisus. Kui lapsel oleks tõesti piimaallergia, siis peabks ema tõepoolest oma menüüst välja lülitama kõik piimatooted (piim, keefir, jogurt, juust, kohupiim, jäätis jne) vähemalt kaheks nädalaks ja siis võiks lapsel lööve taanduda, kõhulahtisus võib kesta veidi kauem. Võib-olla aga süüdlane ei olegi piim, vaid sagedasem allergeen muna. Ka võib olla lapsel olnud viiruslik kõhulahtisus, millest paranemine võtab ka aega kuni paar nädalat.

Kui probleem püsib, siis soovitan lastearsti või allergoloogi konsultatsiooni.

Lugupidamisega,
Tiia Voor