Kurgumandlite operatsioon 10.03.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu 17aastasel tütrel seisab ees mandlioperatsioon, kuna antistreptolüsiin veres oli 1300. Nüüd lugesin internetist, et seda mürki tekitab streptokokk. Kas mandlid ilma streptokokita ei tekitaks seda mürki? Kas see on nakkav ja kas peale mandlite operatsiooni peab hakkama seda bakterit ravima antibiootikumiga? Või on mandlite eemaldamisega eemaldatud ka streptokokk?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Antistreptolüsiini (AOS) tase on ja jääb püsivalt kõrgeks, kui tegemist on kroonilise põletikuga. Lühiaegselt võib olla AOS normist kõrgema väärtusega ägeda haiguse ajal (nt angiin, sarlakid), pärast ägeda haiguse paranemist tase normaliseerub.
Kui aga AOS tase on pikemat aega kõrge ilma ägeda haiguseta, siis peamine põhjus on haiged mandlid, kus streptokokki suurel hulgal pesitseb. Pärast operatsiooni kaob üks streptokoki reservuaar ehk pesitsuspaik ja üldreeglina ei ole antibiootikumi vaja.

Lugupidamisega,
Tiia Voor